Vědci zkoumali účinnost vakcín proti dominantní variantě delta. Tato vás před ní příliš neochrání

Vakcína, kterou se masivně očkuje také v České republice, vykázala nepříliš přesvědčivou ochranu proti koronavirové mutaci delta, která už je ve většině Evropy dominantní a dále se rychle šíří. Z výsledků studie newyorské Grossman School of Medicine vyplývá, že vakcína Johnson & Johnson proti novým variantám, zejména potom deltě, vykazuje nepříjemně nízkou účinnost.

Velkou výhodou vakcíny Johnson & Johnson je skutečnost, že jako jediná je jednodávková. Pokud tak někdo potřebuje rychle vyrazit do ciziny, nabízí se jako první volba. Touto vakcínou se také očkuje v některých českých očkovacích centrech bez registrace, například na pražském Hlavním nádraží. Používají ji také praktičtí lékaři.

Proti původním variantám koronaviru vykazovala vakcína Johnson & Johnson solidní účinnost, byť nikoliv tak vysokou jako konkurenční Pfizer či Moderna. To bylo obecně přisuzováno skutečnosti, že je aplikována jedna dávka. Účinnost však byla taková, že to bylo Evropskou lékovou agenturou (EMA) akceptováno, zejména s ohledem, že díky jednodávkovému schématu se zrychlí průběh očkovací kampaně.

Jak se ale ukazuje, proti mutaci delta je už ochrana Johnson & Johnson spíše nedostatečná. “Touto informací nechceme odrazovat od této vakcíny, ale doufáme, že v budoucnu bude posílena další dávkou, případně některou z jiných vakcín, třeba Pfizer nebo Moderna,” uvedl spoluautor studie, virolog Nathaniel Landau.

Jeho tým zkoumal vzorky krve sedmdesáti dobrovolníků, kterým byly podány dvě dávky mRNA vakcín a jedna dávka vakcíny Johnson & Johnson, tedy přesně tak, jak to výrobci předepisují. Ukázalo se, že účinnost preparátu Johnson & Johnson je o poznání nižší a rozdíl markantně vzrostl zejména u testů na varianty delta a lambda.

Společnost Johnson & Johnson už se proti závěrům této studie ohradila, protože podle ní “nevypovídá o úplné povaze imunitní ochrany”. Dodává také, že její výzkumy naznačují, že vakcína generovala silnou a vytrvalou aktivitu proti rychle se šířící mutaci delta”, jak uvádí deník The New York Times.

Nová studie však potvrzuje již dříve provedené menší studie, ze kterých vyplývalo, že takzvané vektorové vakcíny, tedy AstraZeneca a právě Johnson & Johnson, nejsou proti novým variantám tak účinné jako mRNA vakcíny. Vakcínu J&J potom podle všeho znevýhodňuje také skutečnost, že je jednodávková, což podle všeho nestačí pro adekvátní imunitní odpověď. Není tak vyloučeno, že společnost Johnson & Johnson přejde na model dvou dávek jako ostatní výrobci vakcín, čímž by byla účinnost zcela jistě posílena.

Foto: Shutterstock, zdroje: Grossman School of Medicine, The New York Times

Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments