Fámy o koronaviru zabily nejméně 800 lidí, spočítali vědci. Preventivně pili metanol nebo čistící prostředky

Pandemie koronaviru se stala dokonalým podhoubím pro nejrůznější konspirační teorie, zaručené léčebné rady, ale také šíření hrozivých mýtů. Jejich rychlou cirkulaci navíc dokonale podpořily sociální sítě, kde se ty nejskandálnější příspěvky rychle šířily. Bohužel ne každý dokázal rozpoznat, že nejde o ověřené informace a že naopak čte dezinformace. Jen za první tři měsíce tohoto roku na následky šíření takovýchto fám zemřelo nejméně 800 lidí. Spočítal to vědecký tým, který svou práci zveřejnil v odborném časopise American Journal of Tropical Medicine and Hygiene.

Nefunguje ani kravská moč

Jde ale jen o špičku ledovce – případy, které se podařilo dohledat a potvrdit. Podle expertů jich bude mnohem více. V nemocnicích potom kvůli nebezpečným dezinformacím skončilo nejméně 5800 lidí. Ty se lékařům ale naštěstí podařilo zachránit.

Nejčastějším důvodem, proč lidé umírali nebo se dostali do nemocnice, bylo podle studie požití metanolu nebo nejrůznějších čistících prostředků, například ekvivalentů sava. Nepodložené, ale už ne tak nebezpečné léčebné postupy zahrnovaly také konzumaci velkého množství česneku, různých doplňků stravy nebo pití kravské moči.

Podle autorů výzkumu hrály zásadní roli v šíření dezinformací sociální sítě. Ostatně, před tím už dříve varovala Světová zdravotnická organizace (WHO). Vědci ale poukazují na to, že čelit podobnému šíření je extrémně obtížné a vlastně ani není možné, aniž by se do věci vložily vlády, provozovatelé sociálních sítí a mezinárodní organizace. Ty by měly najít způsob, jak něco podobného do budoucna znemožnit.

Obětí zřejmě i americký prezident

Sociální sítě mohou brzy sehrát negativní úlohu v šíření nejrůznějších dezinformací o chystaných vakcínách proti koronavirus, s jejichž uvedením na trh se počítá už tento podzim. Už dnes se nejrůznější příběhy líčící šokující následky různých očkování šíří nejčastěji právě na Facebooku, kde je mnozí sdílí, aniž by si informace ověřili. Odpor vůči vakcíně by přitom mohl ohrozit celosvětový boj proti pandemii nemoci Covid-19.

Obětí nejrůznějších dezinformací o koronaviru se zřejmě stal také americký prezident Donald Trump, byť u něj to nemělo pravděpodobně žádné zdravotní následky. Nejprve horoval za používání hydroxychlorochinu coby zaručené léčby, což se později nepotvrdilo, respektive se ukázalo, že taková léčba má závažné vedlejší účinky.

Nejvíce šokující bylo ale jeho hlasité uvažování nad tím, zda by se lidem nedala vstříknout dezinfekce. “Pak tu vidím, že to za minutu zabije dezinfekce. Existuje způsob, jak bychom to mohli nějak vstříknout dovnitř? Něco jako čištění. Protože se to pak dostává do plic a napáchá tam hrozné škody. Bylo by zajímavé se tím zabývat,” uvedl v přímém přenosu Trump. Záběry kamer na jeho poradkyni pro koronavirovou krizi ukázaly, že je z těchto slov v šoku.

Foto: Freepik

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments