Kdo má strach, že někoho nakazí, ten si počká. Kalousek zkritizoval opatření spojená s Řeckem

Řecko se odhodlalo ke kroku, který je ze strany českých turistů a cestovních kanceláří vnímán velmi úkorně. Tato oblíbená dovolenková destinace, která se vzhledem k nedostatku dalších alternativ těší ještě většímu zájmu než jindy, totiž pro české turisty zavedla nepříjemnou povinnost. Pokud chtějí vstoupit do země, potřebují se prokázat negativním testem na koronavirus, který navíc nesmí být starší 72 hodin. Povinnost pro české turisty platí od 17. srpna.

Kdo jede do Řecka, má přednost

Vzhledem k tomu, jak velké množství lidí má zájezd do Řecka objednán, se dá očekávat obrovský zájem o testy. Hygienici se rozhodli situaci těmto lidem poněkud usnadnit. Hlavní hygienička Jarmila Rážová tak uvedla, že lidé se na testování na Covid-19 mohou dostavit bez předchozí registrace v systému, která je jinak povinná. Stačí, když předloží doklad o cestě do Řecka.

Na odběr se můžete dostavit i bez nutnosti registrace v rezervačním systému. Doporučujeme ale využít odběrová místa ve vašem kraji. S sebou si přineste také doklady, kterými cestu do Řecka doložíte. Oficiální vyhlášku pro cestování do Řecka vydají tamní úřady do konce týdne,” uvádí zprávy hygieniků.

Takový postup ale jako nespravedlivý odmítá poslanec Miroslav Kalousek. “Pokud tomu správně rozumím: Kdo má strach, že někoho doma či v práci nakazí, ten si může počkat. Kdo letí do Řecka, má přednost. V letadle Smartwings si pak můze v denících MAFRA přečíst předraženou reklamu na tuzemskou dovolenou. Babišstán v praxi,” uvedl zakladatel TOP 09 na svém facebooku.

Cestovní kanceláře testy neuhradí

Podle hlavní hygieničky Rážové má do poloviny září odletět do Řecka přibližně 32 tisíc Čechů. Z velké části jsou to lidé, kteří by se za normálních okolností testovat nepřišli. Bude tak zapotřebí navýšit kapacitu odběrných pracovišť, aby tento nápor zvládla.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček věří v to, že nové opatření Řecka bude trvat jen po “velmi krátkou dobu”. To se však realisticky očekávat nedá, protože situace kolem koronaviru se v České republice spíše zhoršuje.

Řecké opatřené pochopitelně kritizují také cestovní kanceláře, podle kterých zásadním způsobem narušuje letní sezónu. Současnou situaci pak označily za dlouhodobě neudržitelnou.

Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) už dopředu avizovala, že pokud někdo dovolenou na základě nového nařízení řeckých úřadů zruší, nebude mít nárok na bezplatné storno zájezdu. Cestovní kanceláře odmítly i to, aby za klienty převzaly náklady za testy na Covid-19.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments