Feri dostane od státu na rozloučenou stovky tisíc. Přestože rezignoval sám

Na případu Dominika Feriho je kromě jiného zřetelně vidět, jakých výhod požívají poslanci České republiky. Přestože Feri rezignuje na svůj poslanecký mandát sám, a to v důsledku nelichotivé sexuální aféry, která mu dost možná přivodí i trestní stíhání, od Poslanecké sněmovny dostane “dárek na rozloučenou”, takzvané odchodné.

Pokud Feri do tří měsíců po skončení ve funkci poslance nenastoupí do jiné funkce veřejného činitele, což je velmi nepravděpodobné, má právo na odchodné ve výši jednoho měsíčního platu. K němu se potom přičte jeho násobek ve výši počtu celých ukončených let této funkce. V případě Dominika Feriho jde o 1 + 3 platy, jak potvrdil MF DNES ředitel tiskového odboru Sněmovny Roman Žamboch.

Dominika Feriho tak nemusí příliš bolet, že na poslanecký mandát rezignuje. Díky odchodnému totiž dostane zaplaceno téměř stejně, jako by poslancoval do voleb, které se konají v polovině října. Pro Feriho je tak největší majetkovou újmou skutečnost, že se vzdal i kandidatury do Poslanecké sněmovny a tím také vyhlídky na další štědrá léta.

Feriho rozhodnutí rezignovat tak zaplatí daňoví poplatníci, protože na jeho místo v Poslanecké sněmovně nastoupí Olga Sommerová, která bude rovněž pobírat poslanecký plat.

Základní plat poslance nyní činí 91 tisíc korun. K tomu je však zapotřebí přičíst příplatky za členství ve výborech a podvýborech a výdajové paušály ve výši desítek tisíc korun měsíčně.

Feri čelí obvinění, že v minulých letech nevybíravým způsobem sexuálně obtěžoval a zneužíval ženy. Vystoupil už také ze své domovské strany TOP 09.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments