Fiala nakoupil potraviny v Německu. To neměl dělat, dozvěděl se pravdu. Češi jsou naprosto odepsaní

O tom, že tuzemské obchodní řetězce a někteří výrobci na českých domácnostech nehorázně vydělávají, protože jim prodávají stejné produkty, které jsou k mání v Německu nebo Polsku za rozumné ceny, s přestřelenými maržemi, už se ví nějakou dobu. Řešilo se to v podstatě celý loňský rok a stát to nechávalo víceméně chladným. Nedošlo k žádnému opatření, které by stav narovnalo.

Nakoupil stejné věci

Ale kdo ví, možná se začíná blýskat na lepší časy. Na nákup do Německa se totiž nevypravil nikdo jiný než premiér České republiky Petr Fiala. A stejně jako mnozí tuzemští zákazníci, kteří se někdy dostali do tamního supermarketu, si připadal jako v Jiříkově vidění.

Pozitivní zprávou je, že také on se rozhodl udělat si jednoduchý testovací nákup a ověřit si tak, zda jsou zprávy o předražených českých potravinách skutečně pravdivé. “Nakoupím běžné potraviny jako mléko, máslo, chléb, ale také věci jako je třeba Nutella, čokoláda nebo kečup a uvidíme, kolik to tady bude stát,” zahájil svou nákupní anabázi Fiala.

Jeho nákup v Německu vyšel na nějakých 20 euro, tedy necelých 500 Kč. Obratem se potom vydal za hranice do Chebu, kde nakoupil to samé, pouze v českém supermarketu. “Mám tady stejných devět druhů potravin, ale ten nákup v České republice je o více než 60 korun dražší,” zarazilo prominentního nákupčího. “Prakticky totožné výrobky od stejných producentů, jsou v Česku prostě dražší, ale navíc se zdá, že v Německu mají větší balení.

Foto: Shutterstock

Pořádný rozdíl

To následně potvrdil podrobnější rozbor, kdy se ukázalo, že Čechům zejména velké nadnárodní značky prodávají své produkty dráže, ale ke všemu ještě v menších baleních. Když se například Nutella přepočetla na stejnou gramáž, potom v Německu vyšla v přepočtu na 90,70 Kč, ale v České republice rovnou na 169,90 Kč.

Čtěte také: Rossmann v Česku na odpis. Šampon za 229 Kč, v Německu ten samý za 111 Kč. Z vysvětlení si sednete na zadek

Podle premiéra je velkou otázkou, proč tomu tak je. Sám tvrdí, že tlačí na prodejce, aby nezneužívali těžké situace českých domácností a navíc je prý kontroluje. Tomu ale příliš neodpovídají jeho další slova o tom, že teprve teď chce oslovit mezinárodní firmy a bude po nich chtít vysvětlení, proč prodávají stejné produkty Čechům takto draho.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
České banky opět naplno ukazují, že v první řadě jim jde o zisky a až někde vzadu je péče o klienty. Tento trend dále sílí poté, co řada menších bankovních domů v České republice ukončila činnost. Byly to přitom právě ony, které často poskytovaly ty nejlepší podmínky a navíc nutily větší konkurenci chovat se více proklientsky. Obrácená situace Teď bohužel vidíme určitý návrat v čase, kdy sice velké banky neváhají investovat obrovské prostředky do reklamních kampaní, ve kterých deklarují hranou starost o finanční zdraví svých klientů, ovšem ve skutečnosti dělají všechno pro to, aby si samy namastily kapsy. Sotva začala Česká národní banka snižovat úrokové sazby, a to dosud nikterak výrazně, využily toho české banky k tomu, že snížily úroky na spořicích účtech a termínovaných vkladech. Často přitom výrazněji, než jaký byl skutečný pokles centrální úrokové sazby. K tomu mají jistě právo, ovšem na druhé straně by měly obdobně snižovat sazby na hypotékách a úvěrech. To ovšem dělají velmi neochotně, pomalu a málo. V opačném gardu tu tedy máme to, co jsme zažívali v době, kdy inflace sílila a ČNB naopak sazby zvyšovala. Tehdy šly velmi rychle a ochotně nahoru právě úroky z úvěrů, ovšem na spořicích účtech se přidávalo jen velmi pozvolně. Navíc se opět vrací velmi tvrdé podmínky pro spořicí účty. U České spořitelny, ČSOB a Komerční banky opět platí, že nejvyšší možnou úrokovou sazbu je možné získat pouze na úložky do 200 tisíc, respektive 250 tisíc korun. Není to výhodné To bylo málo už před lety, kdy se tato omezení zaváděla, ovšem po velké inflaci z minulých let jsou tyto limity doslova směšné. Nad ně už je potom úročení výrazně méně výhodné. To platí také o termínovaných vkladech, kdy je u těchto bank například vklad na 12 měsíců úročen maximálně 3,5 %. Ještě nedávno to bylo kolem 5 %. Velké banky také postupně zvyšují poplatky. Například Moneta Money Bank požaduje 5 Kč za každé potvrzení transakce pomocí SMS. Česká spořitelna za tu samou službu chce rovněž nemalých 3,50 Kč. Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Hodně se aktuálně mluví také o nejrůznějších skrytých poplatcích, jako jsou vysoké kurzové rozdíly u měnové konverze, kdy snadno přijdete o několik procent z částky. Případně také poplatky za méně využívané služby, jako je přijetí dolarové platby na účet. To vás běžně vyjde na 1000 Kč a více. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Ceny nemovitostí v České republice opět šplhají vzhůru a už se nedá očekávat, že by nějakým zásadnějším způsobem propadly. Svou cenu si tedy dokázaly víceméně udržet i ve složitém období, a kdo spekuloval na to, že nakoupí levně, nakonec zřejmě spláče nad výdělkem. Teď mu totiž trh začne znovu pořádně unikat. Kupte si levně byt Přeci jen však určité možnosti, jak pořídit byt, dům nebo nějakou investiční nemovitost levněji, ještě jsou. Člověk ovšem nesmí hledat na zprofanovaných webech, jako jsou například Sreality, kde už jsou cenové nabídky opravdu hodně přestřelené. Málokdo ví, že svůj vlastní web s nemovitostmi má také stát. Jmenuje se Nabídkamajetku.cz a provozuje ho Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. K dispozici je tu celá řada věcí, jako jsou například auta, movité věci, umění, ale právě i nemovitosti, a to prakticky ve všech krajích České republiky. Jako na kterémkoliv jiném inzertním webu si zde můžete vyhledat nemovitost podle svého přání. Nabídky mají většinou obdobu aukcí, kdy je vždy stanoveno nejnižší podání, tedy jinak řečeno vyvolávací cena. To je nejnižší částka, za kterou můžete byt, dům, garáž nebo pozemek koupit. Dále se potom dá přihazovat po určených částkách. Nabídky jsou opravdu výhodné Často se však stává, že se nemovitost prodá už za vyvolávací cenu. K dispozici je například pěkná nabídka bytů, a to i v Praze. Třeba byt 2+kk v Holešovicích je možné získat za cenu 5 679 000 Kč, což není vůbec špatné, a pokud by se to podařilo, byla by to velmi výhodná koupě. Jsou tu ale i podstatně levnější byty. Třeba dvoupokojový byt s kuchyní v Krupce se prodává od ceny 1 084 000 Kč. Bydlení za milion korun, to už se dnes jen tak nevidí. A co teprve pěkný rodinný dům v obci Žatčany za 2,2 milionu korun? To také není špatné, že? Čtěte také: Důchodcům v Česku se do bytu nastěhují cizí lidé. Mají na to právo. Tohle bude ostré “Tohle je asi nejlepší web s nemovitostmi. Někdy je to docela drahé, ale dají se tam najít skutečně levné byty. Sám jsem jich odtud několik koupil, většinou za vyvolávací cenu, a obratem potom prodal podstatně dráže,” říká pan Milan, který se věnuje investicím do nemovitostí už pět let. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Potenciálně velké problémy čekají všechny klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny. Chystá změna se sice bude týkat přibližně jen poloviny z nich, ovšem naletět může skutečně každý. Půjde o velkou akci, na kterou se pojišťovna připravuje a raději dopředu varuje. Budou vás chtít nachytat Co se bude dít? Nejde o nic jiného, než že celkem polovina klientů VZP letos dostane novou kartičku pojištěnce. Samotný proces pro ně bude velmi jednoduchý a nemusí sami nic iniciovat. Důležitá kartička, kterou se prokazujete například u lékaře, vám přijde poštou. Ale vzhledem k tomu, co se v České republice už delší dobu děje, je prakticky jisté, že se své příležitosti chopí nejrůznější podvodníci. Ti pravděpodobně znovu zkusí štěstí a budou lidem tvrdit, že pro získání nové kartičky musí udělat to či ono. Zřejmě jim pošlou odkaz, do kterého budou mimo jiné muset vyplnit i přihlašovací údaje ke svému bankovnímu účtu. Stránka bude nejspíše vypadat velmi profesionálně a těžko ji rozeznáte od oficiálního webu VZP nebo své banky. Naletět tedy můžete opravdu rychle a vmžiku pak přijdete o své úspory, které vám organizovaná skupina vyluxuje z vašeho účtu. VZP proto dopředu hlásí, že za účelem nových kartiček pojišťenců nebude své klienty kontaktovat telefonicky. Proto pokud dostanete telefonát od kohokoliv, kdo se bude vydávat za pracovníka pojišťovny a nabízet vám nějakou součinnost, raději na jeho výzvy nereagujte a případně sami kontaktujte infolinku společnosti, kde vám vše podstatné sdělí. Na co se připravit? Je docela možné, že budou chodit i obyčejné SMS, ve kterých vás budou nejrůznějším způsobem vyzývat k akci, a to například pod hrozbou výpovědi smlouvy a dalších věcí, které reálně nastat nemohou. Jediný problém s novou kartičkou by mohl nastat tehdy, pokud máte u Všeobecné zdravotní pojišťovny uloženy starší kontaktní údaje, které už neplatí. V takovém případě je dobré je aktualizovat, což můžete udělat telefonicky, na pobočce, ale také emailem. Čtěte také: Největší zdravotní pojišťovna v Česku rozdává 2000 Kč. Přihlaste se o peníze, ať vám nepropadnou Celkem se bude výměna kartičky pojištěnce týkat 2,739 milionu lidí, což je čtvrtina všech občanů České republiky. Půjde tedy o opravdu rozsáhlou akci, na které se budou chtít podvodníci přiživit. Platí přitom, že kartičku byste měli obdržet nejpozději měsíc před vypršením platnosti té stávající. Průkazy potom budou platit dalších deset let. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

13 Replies to “Fiala nakoupil potraviny v Německu. To neměl dělat, dozvěděl se pravdu. Češi jsou naprosto odepsaní

  1. To brzy ! A to ještě nebyl v Polsku . A před Vánocemi by si měl jít nakoupit znovu. To se bude divit jak skvěle se nakupuje čechům doma ……

    1. Fiala a spol moc dobře vědí, že je u nás mnohem dráž než u sousedů. Oni mají informace z první ruky, podložené i čísly. Ten Fialův výlet na nákupy do Německa je PR akce, pouhý předstíraný zájem o tuto problematiku aby ukázal, že pro to něco dělá a získal si body u voličů před volbami do EU. Ve skutečnosti je to Fialovu gangu jedno, jestli tu je všechno předraženo. Jich se to vůbec netýká, oni si tu drahotu vždy vykompenzují. Už to mohli aktivně řešit dávno, jako třeba Poláci, ale vykašlali se na to.

  2. Ten Fialův všestranný slouha cizáků od Bruselu přes Aspen institutu až po nadnárodní korporace určitě tlačí na velké hráče. Už to vidím. Ten se svými komplici plní jen instrukce cizáků, bez ohledu na konsekvence na českou ekonomiku i životní úroveň Čechů. Je jim to naprosto fuk, oni si výdělky vždy přizpůsobí k obrazu svému.

    1. Spíš dobrou noc objevil objevené. Pan premiér kolikrát chodí v týdnu nakupovat při jeho platů ani nemá přehled co to stojí. Zase samí kecy .

  3. Jen nakoupil? To je měl i ochutnat, to by teprve viděl, resp. pocítil, jaký hnůj se tady prodává za daleko víc peněz

  4. To že sebe udělal opravdu mimoně je úplně jasné kdyby něco udělal tak to je ve všech zemích okolo nás tak se nechová zodpovědná vláda ,ale diletanti.Vládo styď se velice nespokojený vlič.

  5. Fiala ani netuší jaká je u nás drahota. Oni si přidali desetitisíce a důchodcům závidí i tři stovky. Okrádli o zákonné valorizace. Změnili rychle retroaktivně zákon. Zneužili legislativní nouzi a tím udělali z důchodců nebezpečí pro stát. Měli dost času změnit zákon ke konci roku. V tom jim vadily prezidentské volby. Nebezpečím pro stát nejsou důchodci, ale tato neschopná vláda ale všeho schopná vláda.

  6. Jediné co tato vláda dokázala, poradit ústy premiérového poradce Křečka, jezdit na nakupy do Polska. Máme nejvyšší ceny, nejvyšší inflaci a nejnižší HDP. Za vším jsou ceny energií. Naši levnou energii kupujeme draho na burze v Německu. Ceny energii ve státech V4 dosahují jen 1/3-1/2 naší ceny. To nechává pana premiera klidným? Cena energií ja alfou a omegou pro prosperitu průmyslu a domacnosti. Tato vláda je stejně neschopná jako všechny vlády ODS. Nikdy žádná vláda ODS neskončila celé funkční období. Jen utahování opasků a balíčky byla jejich politika.Nejúspěšnější vlády byly Zemanova a prvni dva roky před covidem i Babišova. Tato vláda je vladou národní zkázy. Každý člověk se jednou může splest. Jen člověk mdlého rozumu nebo s totální ztrátou paměti se splete počtvrté.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *