Fiala vyzval Novotného k odchodu z ODS. Ve hře je i vyloučení, mohl by dopadnout jako Václav Klaus mladší

Kontroverzní starosta Řeporyjí Pavel Novotný pravidelně plní stránky novin svými výroky, ať už se týkají osob, s nimiž se dlouhodobě zaobírá, jako je Marek Vít či Kateřina Kristelová, nebo zahraniční politiky, kdy okřikuje například vrchní představitele Ruska i Číny, čehož si mnohdy všimnou i globální média. Bez větší nadsázky se dá říct, že bývalý bulvární novinář Novotný je nejviditelnějším politikem Občansko-demokratické strany (ODS), kam však na první pohled příliš nepasuje, z čehož pramení i jeho časté rozmíšky se spolustraníky.

Jednou už se Novotný omlouval

Pavel Novotný se však na sociálních sítích občas rozvášní natolik, že to nemůže nechat chladnými ani špičky ODS. Před několika měsíci například uvedl, že je v českém zájmu, aby premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman zemřeli. Za tento výrok se potom po intervenci předsedy ODS Petra Fialy musel omlouvat.

Teď přestřelil znovu. S ohledem na schválené daňové změny, které spolu s ANO Poslaneckou sněmovnou protlačila také ODS, nazval ministryni financí Alenu Schillerovou “ubohou k*rvičkou estébákovou“. V důsledku toho stranická buňka na Praze 5, kam Novotný spadá, řeporyjského starostu vyzvala k tomu, aby se takového chování zdržel, případně vystoupil ze strany.

Strana zvažuje vyloučení

S tím souhlasí také předseda ODS. “Jeho urážky jsou za všemi hranicemi a slušnému člověku je z toho trapně. Jeho provokace mě nebaví a nezajímají, nechci je dokola komentovat,” řekl Petr Fiala pro deník Právo. Dodal, že Novotný byl vyzván k odchodu ze strany a měl by jej vážně zvážit.

Ve straně už se nahlas mluví také o tom, že by měl být Pavel Novotný z ODS vyloučen. Paradoxně by tak dopadl stejně jako před téměř dvěma lety Václav Klaus mladší, který přitom patřil k největším Novotného oponentům.

Stejně jako tehdy v Klausovi by i nyní v Novotném strana ztratila velmi viditelného politika, který sice vzbuzuje vášně, ale má také širokou skupinu podporovatelů. ODS by tak znovu potvrdila svou touhu po konformitě.

Na rozdíl od Klause by ale Novotný pravděpodobně nezakládal novou stranu, ale dokázal by v současném politickém spektru najít takovou, ke které by se připojil. Nejčastěji se mluví o Pirátech, za které by mohl kandidovat i do Poslanecké sněmovny. Toho totiž v ODS nedosáhne, vzhledem k tomu, že všichni kandidáti musí mít čistý trestní rejstřík, což Novotný kvůli řadě soudních tahanic nemá.

Foto: ods.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments