Finanční poradci odrbali Čechy ve velkém. Všechno prasklo, úspory máte v háji

V České republice se rozšířil opravdu nepříjemný nešvar, který má potenciál přerůst do skutečně závažných problémů. Ukazuje se, jak problematickým elementem v rámci správy financí českých domácností jsou takzvaní finanční poradci. Ti se obvykle tváří, že vám chtějí pomoci s vaší finanční situací, ale nezřídka vás naopak zneužijí ve prospěch svých zájmů.

Vypadalo to jako jistota

Je vůbec na pováženou, že se zde toto odvětví takovým způsobem rozrostlo. Pod skupinami jako Partners, Swiss Life Select nebo 4fin působí desítky tisíc nejrůznějších živnostníků, kteří se tváří jako finanční poradci, avšak ve skutečnosti jsou to pouze prodejci finančních produktů motivovaní provizemi za to, co se jim povede vám prodat.

Nelze se tak příliš divit tomu, že velmi časté je například uvazování klientů do dlouhodobých smluv na všechny možné finanční produkty, případně vypovídání stávajících smluv a uzavírání nových, aby se z toho dala kasírovat provize. Jednoduše, pokud opravdu potřebujete poradit s financemi, měli byste si tuto službu sami zaplatit a zvolit někoho nezávislého.

Teď se naplno ukazuje, jak problematické je to, když jsou finanční poradci motivováni právě provizemi. Zatímco dříve každému cpali nejrůznější paskvily, jako je investiční životní pojištění, dnes rádi nabízejí dluhopisy nejrůznějších pochybných firem.

Finanční poradce, přes kterého jsme uzavírali hypotéku a různé účty, jednou přišel s tím, že má skvělou nabídku na firmu, která aktuálně vydává dluhopisy. Stavěl to tak, že jde o bezrizikovou investici s lukrativním výnosem. Nabízeli 6 %, a to v době, kdy úroky na účtech byly takřka nulové. Bohužel jsme se nechali přesvědčit. Chvíli to fungovalo a firma skutečně úroky vyplácela, ale asi po dvou letech najednou přestaly chodit,” líčí paní Drahomíra. “Kontaktovala jsem nejprve poradce, který říkal, že vše bude brzy v pořádku, a v tomto ohledu ujišťovala také zmíněná firma. Přesto jsem ale požádala, aby mi vyplatili i jistinu, kterou jsem do toho vložila. O pár měsíců později se ukázalo, že firma krachuje a peníze už zřejmě nikdy neuvidíme.

Foto: Shutterstock

Peníze už neuvidíte

Podobné případy se aktuálně množí, přičemž nejde pouze o takzvané prašivé dluhopisy, které vydávaly firmy provozující třeba automyčky, různí začínající developeři a další pochybní podnikatelé. Může jít také o různé investice přes jiné zvláštní společnosti bez historie slibující zázračné zhodnocení.

Velké sítě slučující finanční poradce, jako je třeba právě Partners, se sice proti tomuto snaží brojit, ale ohlídat tisíce poradců, zda klientům nenabízejí něco bokem a nevyprávějí jim o tom nesprávné informace, se dá ohlídat jen velmi těžko.

Čtěte také: V Česku náhle končí oblíbená banka. Okamžitě si převeďte peníze, ať se někam neztratí

Podle ekonomů jsou však právě investice domácností do nejrůznějších dluhopisů obrovským problémem, který ještě zdaleka nepropukl naplno. Velká vlna krachů se teprve čeká, což bude znamenat, že spousta lidí přijde o své úspory.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments