Flegr je zpět. “Budou umírat stovky seniorů. Lockdownům se nevyhneme,” predikuje parazitolog podzimní vlnu

Evoluční biolog Jaroslav Flegr se s končícími prázdninami opět přihlásil o slovo. Loni touto dobou předvídal vývoj epidemie, který jsme si v té době vůbec nedovedli představit. Do značné míry měl pravdu. Tentokrát už je o něco optimističtější, ale zároveň je přesvědčen, že vývoj Českou republiku stejně znovu uvrhne do nelichotivé pozice, kterou bude muset řešit drastickými lockdowny s obrovským dopadem na ekonomiku.

Flegr se domnívá, že Češi už možná dosáhli kolektivní imunity, kdy kombinace očkovaných a nakažených dosahuje až 70 %. “Očkování samotné by nestačilo – na to očkujeme příliš pomalu. Důležitá je jak imunita získaná očkováním, tak ta získaná promořením – za tu druhou však zaplatilo zhruba 40 tisíc lidí životem. Velkým problémem ovšem je, že čím jsme dál od nemoci nebo od očkování, tím nižší imunitu máme,” cituje Jaroslava Flegra Iniciativa Sníh, které je členem.

Je však třeba počítat s tím, že imunita postupem času klesá a lidé, kteří podstoupili očkování v březnu, jsou teď chráněni ani ne z 50 %. Navíc záhy přijdou nižší teploty, které koronaviru svědčí, jak jsme se přesvědčili v loňském i letošním roce. Překvapit by nás přitom mohla kombinace nízkých teplot a mutace delta, kterou jsme tu ještě neměli.

Podle Jaroslava Flegra se bude podzimní vlna podobat těm předchozím. Počty nakažených rychle porostou, ovšem už nebude takový nápor na nemocnice, které by se o pacienty měly zvládnout postarat. Ani počty zemřelých denně nebudou tak alarmující.

Politici proto budou podle parazitologa dlouho váhat se zaváděním nepopulárních opatření, tedy zejména lockdownů. Nakonec jim ale nic jiného nezbyde, protože na ně zatlačí okolní státy, které pohrozí uzavřením hranic.

Mementem další nezvládnuté vlny budou podle Flegra stovky umírajících seniorů, kteří zůstali neočkovaní.

Foto: se souhlasem Jaroslava Flegra

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
25 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments