Generál Jiří Šedivý vysvětlil, čeho se Rusové ve Vrběticích dopustili. Nebyl to terorismus, říká

Podle generála Jiřího Šedivého Rusové v roce 2014 napadli Českou republiku. Podle bývalého náčelníka Generálního štábu tehdy nikoho nenapadlo, že by takovou agresi byl schopen zorganizovat jiný stát. Podle něj není pochyb o tom, že do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích byly zapojeny ruské tajné služby. Musí o tom existovat stoprocentní jistota, jinak by si bezpečnostní služby nedovolily takto třaskavou informaci vypustit.

Čtěte také: Komentář: Podivný případ Vrbětice. Babiš zahrál ruskou kartu, protože musel, jinak by padl

Přestože vyšlo na povrch, že vyšetřovatelé o přítomnosti dvou Rusů ve Vrběticích před výbuchem věděli, nedokázali si zřejmě představit, že by mohlo jít o útok jiného státu. Vše se začalo rýsovat až po roce 2018, kdy byla stejná dvojice zachycena v souvislosti s otravou agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii.

Ten druhý výbuch byl téměř nevysvětlitelný. Úvahy o tom, že došlo ke kriminálnímu, nebo až teroristickému činu, tam sice byly, ale nemyslím si, že by někdo předpokládal, zejména v těch prvních okamžicích po explozích, že to je práce rozvědky cizího státu,” uvedl generál Šedivý pro Rádio Impuls.

Podle Jiřího Šedivého však nejde o terorismus, jak se tento útok Ruska někdy označuje. “Ten pojem má pro mě trochu jiný obsah,” uvedl generál. “GRU je vojenská zpravodajská služba, která je podřízená ministerstvu obrany a generálnímu štábu. To znamená, že to provedli skutečně vojáci. Jednalo se o napadení státu České republiky,” vysvětlil klasifikaci případu.

Čtěte také: Rusové paralyzovali české velvyslanectví v Moskvě, řekl Hamáček. Takovou reakci jsme nečekali, Česko znovu odpoví

Podle Jiřího Šedivého teď od Ruska můžeme očekávat metody vedoucí k narušení vnitřní soudržnosti české společnosti. Budou se snažit společnost rozdělit, a to pomocí dezinformačních a psychologických opatření. Stále není vyloučeno, že do nich bude zapojen i prezident Miloš Zeman, který útok dosud neodsoudil.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments