Hamáček chtěl na Čechy před Velikonocemi vytáhnout tvrdé kontroly a vysoké pokuty. Jeho plán ale kulhá

Zatímco většina Čechů už se nemůže dočkat alespoň částečného rozvolnění, které je vládou vágně přislíbeno po Velikonocích, ministr vnitra Jan Hamáček chce ještě naposledy ordinovat tvrdou medicínu. Snad proto, aby dokázal, že teď ještě není čas polevovat v dodržování opatření.

Policie teď má mimo jiné začít kontrolovat dodržování nařízených karantén a izolací. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl právě Jan Hamáček podpořen ministrem zdravotnictví Janem Blatným. Po podobných kontrolách přitom experti volali už minulý rok. Jak se ale zdá, vláda se rozhoupala až teď, tedy v době, kdy končí zřejmě poslední takto tvrdý lockdown.

Jan Hamáček v úterý uvedl, že akce by měla začít ještě v minulém týdnu. Zároveň varoval před vysokými pokutami, kterými by to navíc nemuselo skončit. Porušování izolace či karantény je totiž možné ohodnotit také jako trestný čin. “Samozřejmě tam hrozí pokuta, protože ten, kdo má nařízenou karanténu, se má zdržovat na místě, které je k tomu určené, nebo které si k tomu nahlásil. A samozřejmě v případě, že by byl ten člověk zadržen mimo bydliště někde venku, tak tam hrozí nebezpečí šíření nakažlivé nemoci a to je trestný čin,” uvedl Hamáček.

Jak se ale ukazuje, Hamáčkův plán se dosud nerozjel a vážně hrozí, že bude skutečně spuštěn až s křížkem po funuse. “Vzhledem k tomu, že se nic ze strany zdravotnictví nepohnulo, tak ne,” svedl to v ministr vnitra v deníku Právo na svého kolegu Jana Blatného. “Nějaké intenzivnější kontroly se ani chystat nemohou, vždyť hygienici nemají lidi,” vysvětlil poté zvláštním způsobem, jakoby mu stav hygienických stanic ještě minulý týden nebyl znám.

Ve většině krajů policisté stále čekají na metodický pokyn, podle kterého by měli kontroly provádět. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová přitom říká, že kontroly už probíhají, a to na základě zkušenosti z jediného kraje. V Karlovarském kraji už údajně kontroly mají probíhat, potvrdila Svrčinová v České televizi.

Jak se zdá, ve věci tak opět panuje zmatek, který je pro koronavirová opatření v České republice typický. Ministr vnitra sice něco nařídil, ale v zásadě ani neví, zda je jeho vůle vykonávána.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments