Hamáček si kamufláž vymyslel, tvrdí BIS. Do Moskvy chtěl odjet, i když už věděl o Vrběticích. Pro tohle už neexistuje omluva, řekl Kalousek

Zástupci bezpečnostních služeb nepotvrdily verzi ministra vnitra Jana Hamáčka o tom, že jeho záměr odcestovat do Moskvy byl kamufláží chystaného vyhoštění ruských diplomatů. Vyplývá to ze sdělení několika poslanců a senátorů, kteří za účasti zástupců bezpečnostních služeb byli seznámeni s celou akcí. Informaci přinesl Deník N.

Zástupci Bezpečnostní informační služby, Vojenského zpravodajství a Policie ČR vysvětlovali poslancům a senátorům pozadí celého případu. Většina z těch, kdo se s informacemi mohli seznámit, tvrdí, že důkazy proti ruským tajným službám jsou velmi silné a nemůže o nich být pochyb.

Jedinou záležitostí, nad kterou se vznáší stín pochybnosti, je tak chystaná cesta ministra vnitra a v té době ještě ministra zahraničí Jana Hamáčka do Moskvy. Ten tu podle oficiálních informací chtěl vyjednávat o dodávkách vakcíny Sputnik V a případném summitu prezidentů Joe Bidena a Vladimira Putina v Praze.

Když byla potom celá kauza Vrbětice zveřejněna, Hamáček otočil a začal tvrdit, že do Moskvy ve skutečnosti odcestovat nechtěl. Ukázalo se totiž, že už v době, kdy cestu plánoval, měl k dispozici téměř všechny informace o případu. Ministr potom uvedl, že jeho cesta byla kamufláží a měla být součástí celé bezpečnostní operace.

Jeho verzi nicméně nepotvrdil premiér Andrej Babiš, který mu cestu veřejně nedoporučil a tím v podstatě i zakázal. Podle Hamáčka kvůli tomu, že se špatně domluvili. Jenže teď jeho líčení událostí nepotvrdily ani bezpečnostní služby, s nimiž by Hamáček své kroky musel koordinovat.

Nejde o žádné překvapení. Legendě, kterou nás krmil předseda Hamáček, nemohl při nejlepší vůli věřit ani kovaný sociální demokrat. Nicméně teď je to černé na bílém. Pro skutečnost, že ministr vnitra lhal v takto závažné bezpečnostní otázce, neexistuje omluva. Jenom hanba a trest,” reagoval na nová zjištění bývalý poslanec Miroslav Kalousek.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments