Rusko souhlasilo s českými podmínkami, oznámil ministr Kulhánek. Může jít o zastírací manévr, krátce předtím ještě hrozilo silnou odpovědí

Nečekanou zprávu přednesl před novináři ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Podle něj Rusko přistoupilo na to, že česká i ruská ambasáda budou mít stejně početný personál. Jde o 5 diplomatů a 25 dalších zaměstnanců na každé straně. Takový výsledek je přitom jednoznačnou prohrou Moskvy, která měla dosud v Praze dvoj až trojnásobně větší personální obsazení.

Čtěte také: Drsný Kulhánek. Rusové necouvli, a tak je posílá domů téměř všechny. Prezident Zeman souhlasí

Ministra o výsledku jednání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem informoval český velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka. Ten médiím také řekl, že v Rusku zatím zůstává. Naznačil také, že by se mezi oběma stranami měla odehrávat další jednání.

Na první pohled jde o zvláštní výsledek sporu, který začal odhalením útoku na muniční sklady ve Vrběticích ruskými tajnými službami. Následně si obě strany vypověděly velké množství diplomatů, což Česká republika završila nastavením parity na obou velvyslanectvích. Pro Rusy to znamená, že do konce května musí ambasádu opustit 70 zaměstnanců. Z Čechů v Moskvě už by se nikdo poroučet neměl.

Čtěte také: Rusko může v odvetě uzavřít ropné kohouty. Česká republika má jednu pojistku

Není však vyloučeno, že ze strany Moskvy jde jen o zastírací manévr, po kterém přijde další úder. Ostatně, podobně to na Rusy hrál před vykázáním diplomatů ze země ministr vnitra Jan Hamáček, který oznámil cestu do Moskvy, která podle něj byla jen zástěrkou.

Rusko totiž Českou republiku několikrát varovalo, že další vyhrocení situace bude mít následky. Vladimir Putin ve včerejším projevu hovořil o asymetrických sankcích. Hlasitě se proti Česku ještě dnes vymezovala mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Čtěte více: Rusko udělá tvrdé kroky, pohrozila Česku Rudá Marija. Český velvyslanec jde na kobereček

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments