Drsný Kulhánek. Rusové necouvli, a tak je posílá domů téměř všechny. Prezident Zeman souhlasí

Nový ministr zahraničí Jakub Kulhánek neměl příliš času na to, aby se ve svém působišti mohl rozkoukat. Sotva byl jmenován, už musí řešit největší česko-ruskou krizi od roku 1968, která vznikla v důsledku útoku ruských agentů na muniční sklady ve Vrběticích v roce 2014.

Rusko v reakci na vyhoštění 18 ruských diplomatů z pražské ambasády vypovědělo 20 českých diplomatů a paralyzovalo tak naši ambasádu v Moskvě. Ministr zahraničí Kulhánek dal ruskému velvyslanci čas do 12:00, aby ruská strana toto rozhodnutí revokovala a české diplomaty pozvala zpět.

To se ale nestalo, a tak přichází další eskalace. Česká republika zastropuje počet diplomatů ruské ambasády na úroveň českého zastoupení. To má nyní v Moskvě pouhých pět pracovníků s diplomatickým pasem. Rusko jich má v Praze stále 27. Dvaadvacet ruských diplomatů tak bude muset zemi opustit, čas mají do konce května. Spolu s nimi se bude stěhovat 48 pracovníků bez diplomatického pasu. To znamená, že Česko vypoví přibližně 70 Rusů.

Premiér Andrej Babiš uvedl, že s těmito kroky souhlasí také prezident Miloš Zeman, který se přitom k celé věci dosud nevyjádřil.

Čtěte také: Rusko může v odvetě uzavřít ropné kohouty. Česká republika má jednu pojistku

Rusko si to pravděpodobně nenechá líbit. Mluvčí jeho ministerstva zahraničí už avizovala, že českému velvyslanci Michalu Pivoňkovi oznámí další kroky. Přijde zřejmě asymetrická reakce, která se může týkat i vzájemného obchodu.

Foto: Úřad vlády ČR