Rusko udělá tvrdé kroky, pohrozila Česku Rudá Marija. Český velvyslanec jde na kobereček

Ruská federace odmítá ultimáta a nebude se jimi řídit. Tak ve zkratce zareagovalo Rusko na výzvu českého ministerstva zahraničí, aby ještě revokovalo své rozhodnutí o vyhoštění dvaceti českých diplomatů. Pokud počet nesníží, je Česká republika připravena dále zredukovat počty Rusů na jejich ambasádě v Praze, a to tak, aby byly srovnatelné s tím, čím disponuje Česko v Moskvě.

Rusko má čas do dnešního poledne, ale zdá se, že českému požadavku nevyhoví. Naopak, je zřejmě rozhodnuto eskalovat situaci dále. Ruské ministerstvo zahraničí si předvolalo českého velvyslance Michala Pivoňku, kterému mají být sděleny kroky, jež budou podniknuty proti České republice, pokud chod ruské ambasády skutečně dále omezí.

Bude to konkrétní rozhovor o tom, jaké přijmeme kroky, pokud budou přijata daná opatření ze strany Prahy,” uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Marija Zacharovová, které zahraniční novináři přezdívají “Rudá Marija”. Obecně není považována za standardní mluvčí, ale její funkce se blíží spíše pozici náměstka ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Oba spolu na úřadu slouží mnoho let.

Marija Zacharovová naznačila, že Rusko neustoupí a že Praha další eskalací ublíží jen sama sobě. V tom je obsažena explicitní hrozba. Spekuluje se například o tom, že by Moskva mohla dokonce vypovědět českého velvyslance. Pak už by jí ale zbývaly pouze sankce ekonomického charakteru. Mluví se například o zákazu prodeje českého piva. Čtěte více: Rusko zvažuje zákaz prodeje českého piva. Má to ale háček, který nedomysleli

Česko-ruské vztahy se rychle vyhrotily poté, co vyšlo najevo, že za útokem na muniční sklady ve Vrběticích v roce 2014 stály ruské tajné služby. V důsledku toho Česká republika dosud vyhostila 18 diplomatů napojených na bezpečnostní složky Ruské federace a vyloučila společnost Rosatom z chystaného tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany.

Foto: Ministerstvo zahraničí Ruské federace