Rusko zvažuje zákaz prodeje českého piva. Má to ale háček, který nedomysleli

Rusko reaguje na české kroky v důsledku exploze muničních skladů ve Vrběticích velmi popudlivě. Česká republika vyhostila ze země 18 agentů a také vyloučila Rosatom z tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, což je podle analytika Michala Šnobra velká ztráta, protože tato společnost měla, i díky politickému krytí, velmi dobré vyhlídky.

Rusové vyhostili rovnou dvacet českých diplomatů a podle všeho přemýšlejí o tom, jak poškodit Českou republiku také ekonomicky. Například šéf ruské organizace Střízlivé Rusko Sultan Chamzajev vyzval k tomu, aby došlo k zákazu prodeje českého piva na území Ruské federace.

V Rusku vypijeme přibližně osm miliard litrů piva za rok. Z toho je určitá část českého piva. To je třeba zakázat, ať si ho pijí sami. Pak možná přijdou k rozumu a konečně se poučí,” uvedl Chamzajev v rozhovoru pro rádio Hovoří Moskva.

Takový návrh ale není z ekonomického hlediska příliš promyšlený. Z České republiky bylo totiž v roce 2020 do Ruska exportováno 465 tisíc hektolitrů piva, jak upozorňuje Tomáš Maier z České zemědělské univerzity v Praze. Dle zprávy pivovaru Kirin přitom celková ruská spotřeba činila 83,06 milionu hektolitrů. Podíl z Česka vyvezeného piva na této spotřebě tak činil 0,47 %.

Piva českých značek se ale v Rusku pijí v mnohem větší míře, než jaká by odpovídala tomuto číslu. Vtip ale spočívá v tom, že jde v drtivé většině o licencovanou výrobu. Piva sice používají české značky, ale jsou vyráběny přímo v Rusku.

Zákaz českého piva, tedy českých značek piva, by proto vedl především k zasažení vlastního výrobního sektoru.

Pokud by došlo k zákazu pouze takového piva, které je vyráběno v České republice, znamenalo by to pro české pivovary určitý problém. Přibližně deset procent jejich celkového exportu jde právě do Ruska. Jsou tu ale velké rozdíly. Do Ruské federace například ze všech nejvíce vyváží Tradiční pivovar v Rakovníku, který vyrábí pivo Bakalář. Ten je přitom vlastněn kyperskou společností Growthway Investments, kterou ovládá ruský podnikatel Andrej Brajlovský.

Čtěte také: Komentář: Podivný případ Vrbětice. Babiš zahrál ruskou kartu, protože musel, jinak by padl

Dá se tedy říct, že taková a pravděpodobně i jakákoliv jiná podobná odvetná akce narazí na dnešní podobu globalizace, v níž je vše tak úzce provázané, že se můžete snadno střelit do vlastní nohy.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments