Zeman jmenoval ministrem zahraničí Jakuba Kulhánka. Je před vámi těžký úkol, slyšel od prezidenta. Ten však neměl na mysli Vrbětice

Česká republika má nového ministra zahraničních věcí. Je jím dosavadní náměstek na ministerstvu vnitra Jakub Kulhánek. Prezident Miloš Zeman ho dnes jmenoval.

Je před vámi těžký úkol. Hájení národních zájmů České republiky,” řekl prezident Zeman Jakubu Kulhánkovi ku příležitosti jmenování ministrem. Prezident však neměl na mysli aktuální kauzu Vrbětice. Hájením národních zájmů měl na mysli zájmy ekonomické, jak sám uvedl. To je dlouhodobé Zemanovo téma, zejména potom ve vztahu k Rusku a Číně.

Miloš Zeman se o skandálu ruské tajné služby na českém území nezmínil ani slovem. Na jeho vyjádření si budeme muset počkat do neděle.

Před novým ministrem zahraničí je skutečně těžký úkol. Dosavadní ministr zahraničí Jan Hamáček totiž nechal předvolat ruského velvyslance Aleksandra Zmejevského. Jednání s ním už by ale měl vést Kulhánek. Bude se řešit především ruská reakce na vyhoštění osmnácti ruských diplomatů, respektive agentů. Rusové však Česku vyhostili agentů dvacet, což není reciproční opatření. Česká vláda zvažuje, že vyhostí další Rusy a možná na obou ambasádách srovná stavy.

Foto: Kancelář prezidenta ČR

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments