Zemědělci neví, co si počít s bramborami a jablky. Zabraňte plýtvání, prosí lidi, ať si pro ně přijedou. Prodávají je za náklady

Čeští zemědělci jsou v krizi. Ve skladech jim zůstaly tisíce tun brambor a jablek, kterých se teď horko těžko zbavují, byť jen za nákladové ceny. Ty se přitom pohybují někde kolem tří korun za kilogram. Důvodem jsou především zavřené restaurace a školní jídelny, jež za normálních okolností představují pro zemědělce spolehlivé a důležité odběratele.

V tuzemských skladech aktuálně leží tisíce tun brambor a jablek. Čeští pěstitelé mají ohromný přebytek kvůli epidemickým opatřením, protože restaurace a školní jídelny nefungují tak jako v běžném provozu. Situaci nepomáhá ani brutální tlak obchodních řetězců na nízké ceny. To vše tlačí ceny konzumních brambor dolů a zemědělci je musí prodávat výrazně pod cenou. Bramboráři proto vyrážejí do boje a rozhodli se uspořádat výprodej ze dvora.

Ve čtyřech velkoskladech v Česku je možné nakoupit brambory za minimální cenu tři až čtyři koruny za kilogram. Do těchto velkoskladů brambory běžně vozí i menší producenti. Je nutné počítat s tím, že brambory v pytlích jsou po 25 kilech,” uvádí Agrární komora na svém facebookovém profilu. Zmíněné sklady se nacházejí v Praze, Hradci Králové, Horní Cerekvi a Fryčovicích. V supermarketech je přitom cena brambor přibližně troj až čtyřnásobná.

Krizi způsobila pochopitelně především pandemie koronoviru, která zároveň omezila možnost obchodu. Do toho se ale přidala i větší nadúroda, protože v loňském roce nebylo takové sucho. Je to smůla, v předchozích letech totiž bylo brambor výrazně méně.

Čtěte také: Češi stále lpí na vlastním bydlení, říká expert. Bydlení v nájmu přitom zajistí výrazně lepší kvalitu života

Nejde přitom jen o problém České republiky. Sklady jsou plné všude v Evropské unii, kde je aktuálně o jeden milion tun brambor více, než je v této době běžné.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments