Helma ležící na silnici znamená jedinou věc. Okamžitě jednejte, tento mezinárodní signál musí znát každý Čech

Možná si ani neuvědomujete, kolik nejrůznějších signálů a nepsaných pravidel v rámci silničního provozu bezelstně vnímáte. Také na jejich znalosti drtivou většinou účastníků je založena plynulost a bezpečnost provozu. Něco se naučíte už v autoškole, ale mnohem více toho pochytíte až v rámci vlastního ježdění. Jak se říká, zkušenosti jsou nenahraditelné.

Asi to neznáte

Pravdou je, že doprava si vytvořila vlastní názvosloví a řeč. Některé signály by měl znát opravdu každý, ovšem je třeba počítat s tím, že se na silnicích objevuje také velké množství nováčků, kterým jsou stále docela cizí. Existují přitom i signály, které neznají ani velmi zkušení řidiči. V takovém případě obvykle dochází k chybným reakcím, kdy mohou ohrozit sebe i své okolí.

Jedním z mezinárodních znaků, který však v Česku není zase tolik rozšířen, je položení motorkářské přilby na silnici. Můžete se s tím setkat hlavně v zahraničí a je nutné vědět, jak na to reagovat. Nemusíte totiž vůbec mluvit cizí řečí, ale stejně pochopíte, co máte v takovém případě dělat.

Foto: Shutterstock

Těžká situace

Ačkoliv jde o motorkářský signál, měli by ho velmi dobře znát také řidiči automobilů, případně další účastníci silniční provozu, třeba cyklisté nebo autobusáci. Jakmile takovou helmu položenou na silnici uvidíte, znamená to jediné. Někde nedaleko se nachází motorkář, kterému se něco přihodilo a který potřebuje pomoc. Nemusíte si ho třeba ani hned všimnout.

Zkrátka, helma na silnici znamená, že motorkář se nachází v nouzové situaci. Často je to následkem závažné nehody a helma je umístěna několik desítek či set metrů před ní, abyste do ní nevletěli. Ovšem motorkáři se také mohlo udělat nevolno. Může to být třeba cukrovkář, který takto položil helmu na silnici a šel mimo silnici, kde čeká na pomoc.

V každém případě je nutné, abyste při zpozorování tohoto signálu zastavili a rozhlédli se po okolí, kde pak motorkáře můžete najít.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments