Hitlerovi psi, Göringovi lvi, kočky jako Židé. Jak nacisté zneužívali zvířata

Jen coby kamenem dohodil od obávaného krematoria koncentračního tábora Buchenwald v blízkosti města Weimar se nacházely také zvířecí výběhy a jezírko se zlatými rybkami. V klecích poskakovaly opice, ptáci si prozpěvovali ve voliérách a k vidění byli dokonce medvědi hnědí. Důvod této malé zoo? Měla sloužit k rozptýlení a zábavě “těžce pracujících mužů”. Dozorců koncentračního tábora. “Mohou zde například trávit polední pauzu,” nechal se slyšet velitel tábora Karl Koch, který v roce 1938 zoo otevřel s pomocí “příspěvků” odebraných vězňům.

Důležitá role zvířat

Rozptýlení a zábavu si v malebné zahrádce se zvířátky každopádně nesměli užívat samotní vězni. Sice celý výběh postavili a do velké míry se o zvířata starali, pauzu si tu ale mohl udělat pouze personál tábora, který příslušel nechvalně proslulému oddílu SS. Ten pak na druhé straně plotu zajatce ponižoval, mučil a zabíjel. A někdy je dokonce hodil do výběhu medvěda, jelikož velitel Karl Koch miloval pohled na ta mohutná zvířata, kterak si s lidmi pohrávají.

Lidé a zvířata na jedné, rasistickou ideologií označení “podlidé” na straně druhé plotu obehnaného ostnatým drátem. Tento bizarní pohled do značné míry odrážel brutální vidění světa nacistů. Zvířata byla zkrátka důležitější a cennější než někteří lidé.

Někdy sloužila jako vzor, jindy obraz nepřítele, pak zase byla prostředkem k jistému účelu,” říká Jan Mohnhaupt, který napsal knihu “Zvířata v národním socialismu”. Právě on detailně popsal také zoo v koncentračním táboře Buchenwald. Nešlo přitom o výjimku. Zahrady se zvířaty byly součástí i dalších táborů. “Kdo se chce dozvědět něco o svévoli a vnitřní rozporuplnosti nacistického režimu, nesmí zvířata vynechat.

Dosud se přitom výzkum národního socialismu na zvířata orientoval v minimální míře. Důvodem byla především obava, zda by tím nedošlo k bagatelizace lidských obětí. Experti, jako je historička Mieke Roscher, poukazuje na to, že jde o zbytečnou opatrnost.

Kult divokých zvířat

Nejoblíbenějšími psy Adolfa Hitlera byli němečtí ovčáci. Rasa, která poslouchá na slovo (proto byla v koncentračních táborech přednostně využívána k hlídání) a navíc se ještě podobá svým prapředkům, vlkům. Hitler sám se od přátel rád nechával oslovovat přezdívkou “vlk”. Jeho hlavní sídla za druhé světové války se jmenovala Wolfsschlucht (vlčí rokle) nebo Wolfsschanze (vlčí můstek).

S obrazem “divokého vlka” pracovala národněsocialistická propaganda už roky před samotným převzetím moci. V roce 1928 hrozil pozdější ministr propagandy Joseph Goebbels ve volebním boji demokratickým politikům Výmarské republiky: “Přicházíme jako nepřátelé! Stejně jako vtrhne vlk do stáda ovcí, vtrhneme mezi vás my.” O pět let později svrhly nacisté Výmarskou republiku a napsali tečku za prvním pokusem o německou demokracii.

Ve stejném roce pak nacisté přijali zákon o ochraně zvířat, který by se neztratil ani v dnešní době. Nařizoval, že teplokrevná zvířata se nesmí zabíjet bez umrtvení. Co nicméně vypadá jako láska ke zvířatům, mělo přeci jen trochu odlišné motivace. Zákon cílil především na rituální oběti zvířat, které praktikovali Židé a které byly – to je třeba připustit – poměrně brutální. Každopádně platí, že pro elitu národněsocialistického režimu nebyl žádný rozpor mezi ochranou zvířat a zločinům proti lidskosti.

Propaganda se zvířaty

Vůdce této strašlivé elity, Adolf Hitler, je na dobových fotografiích často k vidění se svou milovanou fenkou Blondie. Méně často se na veřejnosti se svými zvířaty ukazoval Hitlerův zástupce, Hermann Göring. Ten se pyšnil mimo jiné titulem hlavního říšského myslivce. Mezi lety 1933 a 1940 si držel postupně celkem sedm mladých lvů, které pro něj byly především “ukázkou moci a vlivu”.

Stejně jako v řadě dalších případů se také v tomto ohledu nacisté inspirovali z antického Říma. Už římští císaři chovali lvy, středověcí evropští králové jako Richard Lví srdce a Jindřich Lev si těmito zvířaty dokonce ozvláštnili svá jména.

Kočky jako Židé mezi zvířaty

Ale i ve vztahu nacistů ke zvířatům zavládl rasový nepokoj. Stejně jako lidé byla také zvířata označována jako “hodná” a “nehodná” života. Zatímco velké kočkovité šelmy jako lvi a panteři se těšily všeobecnému obdivu, domácí kočky nazval prominentní nacistický spisovatel Will Vesper “záludnými, falešnými a asociálními”. Důvodem pro něj byla především skutečnost, že lovily oblíbené zpěvavé ptáčky. Vesper tak došel až k závěru, že “kočky představují židy mezi zvířaty”. Také to má v celé Evropě svou tradici: kočky stejně jako Židé byli už od středověku obviňováni ze spolčení s ďáblem.

Zákaz zvířat pro židy

Jednu kočku, respektive kocoura Mujela, chovali také spisovatel Victor Klemperer a jeho žena Eva. Po převzetí moci nacisty přišel Klemperer coby žid postupně o uznání, povolání a byt. V září 1941 si musel na oblečení připevnit žlutou židovskou hvězdu. Nakonec přišel pro židy také zákaz chovat domácí zvířata. Manželé měli odevzdat milovaného kocoura, který pro ně představoval symbol odporu. “Zdvižený kocouří ohon je naší vlajkou, nevzdáme se jí,” napsal si Victor Klemperer do svého deníku. Ale vzhledem k tomu, že nebyla možnost, jak zvíře nějakým způsobem schovat, museli ho nechat u veterináře uspat. Zákaz chování domácích zvířat byl jen dalším krokem k plnému odebrání práv židům v Německu. Byl to zároveň jeden z posledních kroků. Jen krátce na to začaly deportace do koncentračních táborů.

Důležitá byla prasata a bourec morušový

Pozitivnímu obrázku se u nacistů těšila prasata. V chystané válce, která se nakonec stala druhou světovou, měla sloužit k výživě německého národa. Propracovaná pravidla nacistů zavedla také heslo “Boj plýtvání”, který počítal se schraňováním kuchyňského odpadu pro prasata. Dalo by se říct, že to byla jistá forma recyklace.

Další důležitá zvířata z hlediska vedení války byla chována ve školách. Šlo například o bource morušového. Jeho pevné, vodu odpuzující a nehořlavé hedvábí bylo důležité pro produkci padáků pro výsadkáře. Učitelé byli vyškoleni v jejich rozmnožování a žáci a žákyně je pak krmili.

Chov bource morušového měl ale v národním vyučování ještě o něco hlubší úlohu. Učitelé na něm dětem názorně ukazovali příklady “rasové hygieny”. Kvalitní chov se zdaří pouze tehdy, když všechny nemocné a slabé exempláře včas odstraníte.

Foto: Bundesarchiv, B 145 Bild-F051673-0059 / CC-BY-SA

Nenechte si ujít
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 1SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 83SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *