Dobrovolné infikování koronavirem. Eticky sporné, ale stojí se na něj fronta

Bylo to, jakoby někdo v jeho životě stiskl tlačítko pro pauzu. Malá agentura pro pořádání koncertů, kterou 25letý Tomáš Zavoral vybudoval vedle svého dálkového studia, byla ze dne na den bez zakázek. Jeho vedlejší úvazek coby soukromý učitel angličtiny rovněž odpadl. Příjmy zmizely. Ani svému koníčku v podobě rozhodcování fotbalu se kvůli koronaviru nemohl věnovat.

Řítil jsem se stovkou a najednou jsem musel zastavit,” vysvětluje své pocity Zavoral. Vzhledem ke své činorodosti začal přemýšlet, jak by mohl pomoci v krizi dosud nevídaných rozměrů. A tehdy padlo rozhodnutí: když to bude nutné, nechá se infikovat koronavirem Sars-CoV-2, aby urychlil výzkum účinné očkovací látky.

V minulosti vyzkoušený postup

Jak se ukazuje, nebyl zdaleka sám. Po celém světě se přihlásilo více než 28 000 dobrovolníků, a to jen u organizace 1 Day Sooner, která zastupuje potenciální probandy v těchto výjimečných případech testů vakcín. Pokud by k takovému testu nakonec skutečně došlo, znamenalo by to, že účastníci studie nedostanou pouze minimálně ozkoušenou vakcínu, která sama o sobě může přinášet zdravotní rizika, ale budou infikováni i potenciálně smrtelným virem.

Jakkoliv se taková myšlenka může zdát poněkud střelená, rozhodně není neobvyklá. Už před více než 200 lety testoval Edward Jenner vakcínu proti neštovicím tak, že děti virem nakazil. Historie zaznamenala strašlivé experimenty na vězních, duševně chorých, případně obyvatelích koncentračních táborů. A přesto takzvané “Human-Challenge studie”, jak se takové pokusy dnes nazývají, nikdy zcela nezmizely z repertoáru vědců.

V uplynulých 50 letech se desítky tisíc lidí účastnily testů tohoto typu. Například univerzita v německém Tübingenu za přísně kontrolovaných podmínek infikovala dobrovolníky malarickými parazity, aby otestovala nový lék. Jinde dobrovolné infikace urychlily vakcíny proti tyfu nebo choleře. Riziko bylo v těchto případech poměrně nízké.

Benefity v boji s koronavirem

Při hledání účinné vakcíny na koronavirus mohou cílené infekce řešit hned několik problémů. Za prvé tak bude možné snáze se vypořádat s širokou škálou kandidátských vakcín. Aktuálně je ve vývoji více než 100 různých látek. Namísto toho, aby byly náročně testovány v přirozených podmínkách, prozradí účinky na dobrovolnících poměrně rychle, kteří kandidáti jsou neslibnější.

Pouze s těmito preparáty by se následně přešlo k dalšímu obvyklému kroku, kterým je studie účinnosti, v rámci níž dostávají tisíce účastníků vakcínu nebo placebo. Teoreticky by mohli dobrovolníci urychlit také tuto studijní fázi, jež trvá obvykle měsíce až roky.

Dobrovolné infekce jsou přínosné také v těch regionech, kde virus už ustupuje nebo zde stále panují omezení kontaktu. V obou případech nemají probandi příležitost se s virem střetnout přirozeně. Vakcína pak v takových případech těžko může prokázat svou účinnost.

Tisíce potenciálně zachráněných životů

V každém případě by vědci získali cenný čas. I pokud by se vakcínu podařilo získat jen pár měsíců dříve, než za běžných okolností, mohlo by to zachránit tisíce životů. Hodnota pro celou společnost by byla obrovská.

Tento postup může také šetřit peníze a zároveň dobrovolníky, kterých nebude zapotřebí takové množství. Kromě toho mohou infekce přinést cenná zjištění, která o koronaviru zatím nemáme. Tedy koho může infikovat jaká dávka a za jakých okolností pak skutečně onemocní?

Ale v tom, že si takové otázky zatím klademe, se skrývá zároveň překážka celé operace. Zatímco v případě jiných studiích tohoto typu z poslední doby docházelo k infekcím viry a bakteriemi, které lidstvo dobře znalo, u koronaviru jsou rizika stále jen obtížně kalkulovatelná.

Čtěte také: Krevní skupina člověka zásadně ovlivňuje způsob, jakým ho koronavirus zasáhne. V nebezpečí jsou hlavně lidé se skupinou A

Ruská ruleta?

Vědci by jistě pro testy vybírali lidi jako Tomáš Zavoral. Mladé, bez předchozích závažných chorob, nekuřáky, bez nadváhy a ve formě. Takoví mají největší šanci se s koronavirem vyrovnat bez větších problémů. Ale jisté to není. Podle statistiky Světové zdravotnické organizace onemocní přibližně procento mladých lidí velmi těžce. A i když přežijí, nejsou zatím vyloučeny dlouhodobé následky. Dalším faktorem, který od podobných pokusů spíše odrazuje, je skutečnost, že zatím neexistuje efektivní terapie nemoci Covid-19.

Přesto by se taková studie dala eticky odůvodnit, a to přínosem pro společnost. Muselo by se ale zajistit, aby se testů lidé účastnili skutečně dobrovolně a ne jen proto, že se ocitli například ve finanční nouzi a účast je placená. Právě historie ukazuje časté případy, kdy se lidé nechali infikovat spíše z nutnosti, než že by měli na mysli vyšší cíl.

Ostatně, podobně altruistické chování dnes není výjimkou. Podstupují ho například hasiči, dárci orgánů nebo lidé, kteří se už dnes účastní různých testů léčiv. Ti všichni podstupují riziko, aniž by z toho po zdravotní stránce nějak těžili.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Na jedné straně slýcháme, že obchodní řetězce v České republice mají na růžích ustláno a sklízí plody předražených potravin, které prodávají. Na druhé straně jsou ovšem ekonomická data, která svědčí o tom, že to v tomto ohledu přehnaly. Maloobchodní tržby neustále klesají, a to už více než rok. Obchody na odpis To pochopitelně není pro obchodníky optimální situace. A zatímco velké značky supermarketů se stále drží, jelikož mají velkou vyjednávací sílu vůči dodavatelům a prodejní vůči zákazníkům, na některé obchodní řetězce už to tvrdě dopadá. Neměli bychom být tedy překvapeni tím, že přijde větší vlna krachů. Ostatně, už to začalo v loňském roce, kdy zničehonic zkrachoval jeden z oblíbených obchodních řetězců Enapo, respektive jeho provozovatel, společnost Rosa Market. Ačkoliv jde spíše o menší prodejny, celkově jde o velký řetězec, který provozoval kolem 130 vlastních prodejen a další desítky formou franšíz. Šlo tedy o skutečně významného hráče. Rána pro zákazníky je o to větší, že často bylo Enapo či sesterský Pramen jediným obchodem ve vsi či v menším městě. Teď se tamní zákazníci ocitli bez možnosti si ve svém přímém okolí nakoupit. Některé prodejny sice přebírají konkurenti, ovšem zájem nemají ani zdaleka o všechny. Lidé bez práce Ono kdyby ty prodejny totiž nějak skvěle fungovaly, potom by Enapo zřejmě nemuselo končit. Firma přitom generovala mnohamiliardové obraty, ovšem už se jí nedařilo z nich vytvářet zisk, který je pro fungování společnosti klíčový. Nějakou dobu byla ztrátová, přičemž v posledních letech už šlo o stovky milionů ročně. Čtěte také: Nejlevnější obchodní řetězec je najednou v Česku. To nikdo nečekal, nakupují tam i Ukrajinci Dle insolvenčního návrhu činí dluh společnosti nějakých 430 milionů korun. Dluží například svým dodavatelům. Opravdová nepříjemnost je to nicméně především pro zaměstnance, kteří pochopitelně letí na dlažbu. Rosa market jich přitom na plný úvazek zaměstnávala téměř tisíc a další stovky na dohodu. Spousta těchto lidí si teď musí hledat nové zaměstnání. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Je to nepochopitelné, ale české obchodní řetězce si ani v této době, kdy jsou doopravdy pod drobnohledem, nedávají pozor, a stále se snaží zákazníkům prodávat nekvalitní potraviny. Pozornost se tentokrát upřela na Penny Market, který jinak u zákazníků v poslední době sklízí docela pozitivní reakce, a to mimo jiné i za své privátní značky. Nedají si pokoj Jenže právě na tomto poli teď pořádně selhal. Nestalo se to přitom poprvé. Státní zemědělská a potravinářská inspekce už v listopadu loňského roku konstatovala, že řetězec prodává výrazně ošizené těstoviny San Fabio Reginelle. Obsahovaly totiž podstatně méně vajec, než kolik bylo deklarováno na obalu. Jednou by se prohřešek dal pochopit, pokud by si řetězec vzal ponaučení a již ho znovu neopakoval. To se ale bohužel nestalo, a tak teď přišla další rána. Kontroloři si vzali na paškál ten samý výrobek, a opět zjistili, že co do složení nevyhovuje. “Podle informace na obalu měla předmětná potravina obsahovat 20 % vajec, avšak rozbor v akreditované laboratoři potvrdil obsah vajec v množství pouze 12,1 %,” uvádí SZPI ve své zprávě. Jde opět o těstoviny San Fabio Reginelle, tedy produkt pod privátní značkou Penny Marketu. Už toho bylo dost Jeho datum minimální trvanlivosti je do 3. února 2027 a prodává se v balení 500 gramů. Výrobcem je maďarská společnost Gyermelyi Zrt. “Spotřebitelům tak byla poskytnuta zavádějící informace o skutečném složení potraviny,” dodala inspekce. Upozorňujeme na další případ klamání o obsahu vajec v těstovinách z Penny Marketu 🥚 👎➡️ Více informací o zjištění a kompletní fotodokumentace:https://t.co/jOQ40nZBxO🔗 Zjištění obdobného charakteru jsme zveřejnili dne 7. 11. 2023: https://t.co/YJYXRBKrbz #napranyri pic.twitter.com/Fc1O1fwWZm— Potraviny na pranýři (@NaPranyri) February 21, 2024 Čtěte také: Obchody ve velkém ruší samoobslužné pokladny. Češi na ně vyzráli a nakupují zadarmo Tyto těstoviny tedy sice konzumovat můžete. Nebylo na nich shledáno nic závadného, ale na druhou stranu je budete jíst s vědomím, že jste byli oklamáni. Opět se tu někdo pokouší prodávat výrobek, který nesplňuje to, co slibuje. Podobné jednání by mělo být pokutováno přísněji, aby si řetězce daly dobrý pozor. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Rok 2024 přináší značné množství změn, které se dotýkají financí českých domácností. Některé probíhají automaticky a nic s nimi nezmůžete. Jednoduše dostanete méně peněz v rámci čisté mzdy kvůli zavedené nemocenského pojištění a nebudete mít ani nárok na nejrůznější daňové slevy. Je potřeba upravit příkaz Některé věci ovšem přeci jenom zachránit lze. Došlo například k velkým změnám v důchodovém spoření, a to zejména v tom, jakým způsobem ho stát podporuje formou státního příspěvku. Lidé by si však měli u svých bank neprodleně zajistit příslušnou úpravu parametrů, jinak totiž přijdou o peníze, na které by měli nárok. Letošní rok totiž přinesl nutnost navýšit si minimální vklad pro čerpání státního příspěvku na důchodové spoření. Vše začne platit až od 1. července 2024, tudíž máte ještě určitou porci času, avšak rozhodně byste neměli váhat. Pakliže jste si dosud posílali minimální částku ve výši 300 Kč, přičemž jste za to dostávali poměrně velmi štědrý příspěvek 90 Kč měsíčně od státu, potom od července nic takového platit nebude. Devadesát korun totiž neobdržíte. Sice si stále budete moci spořit ony tři stovky za měsíc, ovšem už to bude bez podpory ze státní kasy. Abyste si ji udrželi, musíte si v bance upravit příkaz alespoň na 500 Kč. Potom budete dostávat státní příspěvek ve výši 100 Kč. Došlo přitom i k úpravě dalších částek, respektive toho, jakým způsobem jsou ze strany státu podporovány. Až do částky 1500 Kč jde o zhoršení, ovšem od této částky se situace pro střadatele zlepšuje. Můžete na tom vydělat Kdo si tak například spoří částku 1500 Kč, dosud dostává od státu 230 Kč, ovšem nově bude dostávat 300 Kč, což je rozhodně příjemnější. Od částky 1700 Kč se potom podpora navyšuje dokonce ze současných 230 Kč na 340 Kč. Měsíční vkladSoučasný státní příspěvekStátní příspěvek od 1. 7. 2024300 Kč90 Kč0 Kč500 Kč130 Kč100 Kč1000 Kč230 Kč200 Kč1500 Kč230 Kč300 Kč1700 Kč230 Kč340 Kč2000 Kč230 Kč340 Kč Jak je vidno, nejsou to zrovna malé změny a byla by škoda jich nevyužít. V tomto případě lze totiž získat i více, než kolik jste dostávali doposud. Zejména u vyšších částek je rozdíl ve státní podpoře téměř padesátiprocentní ve váš prospěch. Čtěte také: Stát pro důchodce náhle zavádí úsporný režim. Připravte se na to, peněz moc nebude Horší to ovšem mají důchodci, kteří přijdou o možnost čerpat v rámci důchodového spoření státní příspěvek. Prý není důvod, aby dostávali tuto formu podpory ve chvíli, kdy už jsou v penzi a čerpají řádný důchod. Foto: Shutterstock 27SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *