Varovné signály v moči, které je třeba okamžitě řešit

Moč je v normálním případě čirá jako voda, lehce zažloutlá a bez zápachu. Změny tohoto stavu ukazují na zcela konkrétní nemoci, ať už jater nebo ledvin. Člověku se tak vyplatí svou moč čas od času pozorovat. Může se tak dozvědět cenné informace o svém zdraví.

Lidé močí přibližně osmkrát denně, kdy tělo opustí kolem dvou litrů moči. Ta sestává z 95 % z vody, zbytek jsou produkty látkové výměny v těle, které nemohou být využity nebo jsou škodlivé.

Viditelná krev v moči

Pokud v moči spatříte stopy krve, může to značit pokročilé zánětlivé onemocnění v močovém traktu. Když se navíc přidají bolesti při močení, půjde pravděpodobně o zánět močového měchýře. Krev v moči ale může způsobit také infekce ledvin nebo ledvinové kameny. Mezi další příčiny patří rakovina ledvin a prostaty, případně zejména mezi kuřáky rozšířený nádor močového měchýře.

Hnědé zbarvení

Pokud je moč nahnědlá, může jít o pozůstatky starší krve. Zde přicházejí v úvahu také zánět močového měchýře nebo nemoc ledvin. Hnědá moč ale může být také symptomem funkčních poruch jater (cirhóza, žloutenka), žlučníku (žlučníkové kameny) nebo slinivky.

Výrazně žluté zabarvení

Objevuje se často u lidí s infekcí močového měchýře nebo s nesprávně fungujícími ledvinami.

Pěna

Pokud vaše moč po opuštění těla šumí, znamená to většinou jediné: obsahuje příliš mnoho bílkovin. Z toho lze vyvodit, že jedna z ledvin nemusí pracovat správně. Příčiny takového stavu mohou být různé: cukrovka, vysoký krevní tlak nebo nádor v ledvinách. Nemusí jít ale o nic vážného. Mezi časté příčiny patří také vysoká tělesná zátěž, například sport. V takovém případě by ale pěna po několika hodinách od aktivity měla odeznít.

Bublinky

Pokud vaše moč bublinkovatí, je příčinou většinou píštěl v oblasti močového měchýře a střeva. Jde o malé trubkovité spojení mezi močovým měchýřem a střevem. Tyto píštěle mohou způsobit záněty a někdy se vyskytují v rámci chronických zánětů, jako je Crohnova nemoc nebo ulcerózní kolitida.

Zakalená moč

Zakalení moči obvykle způsobují infekce v močovém traktu. Projevují se tak i některé pohlavní nemoci, typicky kapavka.

Nepříjemný zápach

Může jít o zcela nevinný projev, například poté, co jste konzumovali chřest. Ale pokud jste nejedli nic zvláštního, je zapáchající moč většinou známkou bakteriální infekce močových cest.

Ovocný zápach se sladkou notou

Může značit cukrovku. Tělo se snaží vyloučit nadbytek cukru prostřednictvím moči, což způsobuje nasládlý zápach, jakoby ovocný.

Sladký zápach a chuť

Dnes nelze nikomu radit, aby svou moč ochutnával. Ve středověku bylo ale její hodnocení touto cestou zcela běžné. Ale v případě, že moč voní velmi sladce a pravděpodobně tak i chutná, může jít o znak těhotenství. Nápadně sladká moč pak může být projevem těhotenské cukrovky.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments