Krevní skupina člověka ovlivňuje, jak ho koronavirus zasáhne. Problematická je skupina, která je v Česku nejčastější

Čínský vědecký tým už v březnu dospěl k zajímavému objevu. Nadproporčně velká skupina lidí s krevní skupinou A prodělávala těžký průběh koronavirového onemocnění Covid-19. Oproti tomu lidé s krevní skupinou 0 byli ohroženi ve výrazně menším počtu případů.

Na tento výzkum navázali vědci z univerzity v Oslu a Kielu. Odebrali vzorky celkem 1610 osobám, které prodělaly těžkou formu onemocnění Covid-19 a musely na jednotkách intenzivní péče dostávat podporu v dýchání.

Krevní vzorky pocházely z obzvlášť zasažených oblastí v Itálii a Španělsku. DNA pacientů byla porovnána s 2205 vzorky zdravých lidí ze stejných oblastí.

Krevní skupina A je u Čechů nejčastější

Předběžné výsledky zkoumání přinášejí poměrně přelomové výsledky. Vědecký tým totiž dokázal potvrdit, že lidé s krevní skupinou A mají dvakrát větší pravděpodobnost, že při nemoci Covid-19 budou muset být napojeni na ventilátor než pacienti s krevní skupinou 0. Z hlediska rizikovosti jsou pak krevní skupiny AB a B někde mezi.

Krevní skupina nebo přesněji krevní typ je popis vlastností červených krvinek jedince, resp. sacharidů a bílkovin na jejich buněčné membráně. U lidí rozdělujeme do čtyř hlavních krevních skupin: A, AB, B a 0. K tomu se ještě přidávají dovětky pozitivní nebo negativní.

V České republice, stejně jako ve světě, je nejčastější krevní skupina A. U nás ji má 42 % lidí, zatímco skupinu 0 má 39 %. Krev typu B proudí v žilách 15 % Čechů a nejméně častou krev AB najdeme u 4 % našinců.

To, že krevní skupina může souviset s náchylnostní k různým infekcím, není žádnou novinkou. Medicína už se v tomto oboru snaží dlouhodobě získat důležité poznatky. Podle odborníků je v podstatě jisté, že krevní skupina je důležitým rizikovým faktorem u řady nemocí. Měla by se zohledňovat především při hledání příčin určitých chronických obtíží.

Čtěte také: Čekání na druhou vlnu

Krevní skupina 0 má také své nevýhody

Už dříve byl proveden výzkum, zda krevní skupina souvisí také s demencí. Zjistilo se, že ztrátou paměti nejčastěji trpí lidé s krevní skupinou AB. A to až o 80 % více, než v případě nejméně postižených lidí s krevní skupinou 0.

Mohlo by se zdát, že u většiny nemocí jsou pacienti se skupinou 0 tak trochu z obliga. Tak docela to ale neplatí. Tato krev se zdá být nadměrně citlivá vůči novým faktorům ve stravování nebo životním prostředí a má tendence k přehnané reakci imunitního systému. Lidé s touto krevní skupinou trpí nadměrně na vředy, alergie nebo artrózu.

Také z historického hlediska byli lidé s krevními skupinami A, B nebo AB lépe vyzbrojeni proti moru než lidé s krevním typem 0.

Každopádně, nová zjištění ohledně toho, která krevní skupina je koronavirem nejohroženější, může být velkým přínosem pro koordinaci léčby v případných dalších vlnách nemoci.

Jak krevní skupinu zjistit

Znalost vlastní krevní skupiny v běžném životě často neuplatníte, přesto je velmi důležité, abyste ji znali. Můžete se dostat do situace, kdy si lékaři nebudou moct dovolit omyl a budou vás muset rychle podat krevní transfúzi. Pokud by vám poskytli špatnou, napáchali by více škody než užitku.

Krevní skupinu si můžete nechat prozradit v laboratořích transfúzních stanic nebo hematologickotransfúzních oddělení. Pokud jste dárci krve, příjemci transfúze, těhotné ženy nebo novorozenci, je vše hrazeno ze zdravotního pojištění. Pokud nemáte jiný důvod a chcete jen zjistit krevní skupinu, zaplatíte poplatek v řádu stokorun. Cena se pohybuje kolem 500 Kč. Využít můžete také domácí test, který je ale bez záruky.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 0SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Absolvent žurnalistiky na Karlově univerzitě, který v informování veřejnosti o aktuálním dění spatřuje nejen poslání, ale chápe ho i tako svůj největší koníček.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *