Krevní skupina člověka ovlivňuje, jak ho koronavirus zasáhne. Problematická je skupina, která je v Česku nejčastější

Čínský vědecký tým už v březnu dospěl k zajímavému objevu. Nadproporčně velká skupina lidí s krevní skupinou A prodělávala těžký průběh koronavirového onemocnění Covid-19. Oproti tomu lidé s krevní skupinou 0 byli ohroženi ve výrazně menším počtu případů.

Na tento výzkum navázali vědci z univerzity v Oslu a Kielu. Odebrali vzorky celkem 1610 osobám, které prodělaly těžkou formu onemocnění Covid-19 a musely na jednotkách intenzivní péče dostávat podporu v dýchání.

Krevní vzorky pocházely z obzvlášť zasažených oblastí v Itálii a Španělsku. DNA pacientů byla porovnána s 2205 vzorky zdravých lidí ze stejných oblastí.

Krevní skupina A je u Čechů nejčastější

Předběžné výsledky zkoumání přinášejí poměrně přelomové výsledky. Vědecký tým totiž dokázal potvrdit, že lidé s krevní skupinou A mají dvakrát větší pravděpodobnost, že při nemoci Covid-19 budou muset být napojeni na ventilátor než pacienti s krevní skupinou 0. Z hlediska rizikovosti jsou pak krevní skupiny AB a B někde mezi.

Krevní skupina nebo přesněji krevní typ je popis vlastností červených krvinek jedince, resp. sacharidů a bílkovin na jejich buněčné membráně. U lidí rozdělujeme do čtyř hlavních krevních skupin: A, AB, B a 0. K tomu se ještě přidávají dovětky pozitivní nebo negativní.

V České republice, stejně jako ve světě, je nejčastější krevní skupina A. U nás ji má 42 % lidí, zatímco skupinu 0 má 39 %. Krev typu B proudí v žilách 15 % Čechů a nejméně častou krev AB najdeme u 4 % našinců.

To, že krevní skupina může souviset s náchylnostní k různým infekcím, není žádnou novinkou. Medicína už se v tomto oboru snaží dlouhodobě získat důležité poznatky. Podle odborníků je v podstatě jisté, že krevní skupina je důležitým rizikovým faktorem u řady nemocí. Měla by se zohledňovat především při hledání příčin určitých chronických obtíží.

Čtěte také: Čekání na druhou vlnu

Krevní skupina 0 má také své nevýhody

Už dříve byl proveden výzkum, zda krevní skupina souvisí také s demencí. Zjistilo se, že ztrátou paměti nejčastěji trpí lidé s krevní skupinou AB. A to až o 80 % více, než v případě nejméně postižených lidí s krevní skupinou 0.

Mohlo by se zdát, že u většiny nemocí jsou pacienti se skupinou 0 tak trochu z obliga. Tak docela to ale neplatí. Tato krev se zdá být nadměrně citlivá vůči novým faktorům ve stravování nebo životním prostředí a má tendence k přehnané reakci imunitního systému. Lidé s touto krevní skupinou trpí nadměrně na vředy, alergie nebo artrózu.

Také z historického hlediska byli lidé s krevními skupinami A, B nebo AB lépe vyzbrojeni proti moru než lidé s krevním typem 0.

Každopádně, nová zjištění ohledně toho, která krevní skupina je koronavirem nejohroženější, může být velkým přínosem pro koordinaci léčby v případných dalších vlnách nemoci.

Jak krevní skupinu zjistit

Znalost vlastní krevní skupiny v běžném životě často neuplatníte, přesto je velmi důležité, abyste ji znali. Můžete se dostat do situace, kdy si lékaři nebudou moct dovolit omyl a budou vás muset rychle podat krevní transfúzi. Pokud by vám poskytli špatnou, napáchali by více škody než užitku.

Krevní skupinu si můžete nechat prozradit v laboratořích transfúzních stanic nebo hematologickotransfúzních oddělení. Pokud jste dárci krve, příjemci transfúze, těhotné ženy nebo novorozenci, je vše hrazeno ze zdravotního pojištění. Pokud nemáte jiný důvod a chcete jen zjistit krevní skupinu, zaplatíte poplatek v řádu stokorun. Cena se pohybuje kolem 500 Kč. Využít můžete také domácí test, který je ale bez záruky.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
16 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments