Mohlo by se zdát, že Tomio Okamura musí být spokojen s tím, že jeho vidění politiky se rozšiřuje do dalších politických stran, které mají naději na zisk poslaneckých mandátů. Třeba proto, že by s nimi SPD mohla prosazovat své záměry v rámci takzvaně vlastenecké či euroskeptické politiky.
Jenže není tomu tak. Okamura před stranami, jež hájí podobné zájmy jako ta jeho, naopak varuje. Nejsou prý autentické.
Situace se přitom od minulých voleb změnila. Tehdy byla SPD jedinou relevantní politickou silou, která propagovala politiku, pro kterou se v posledních letech vžil pojem “vlastenecká”. Dříve by byla označována spíše pojmy nacionalistická či populistická.
Teď však Okamurovi vyrostla konkurence. Václav Klaus mladší založil Trikolóru, a přestože ze strany nakonec zhrzeně odešel, partaji se v poslední době poměrně daří a předsedkyně Zuzana Majerová Zahradníková ji táhne vzhůru. V některých průzkumech už se ocitá na samé pětiprocentní hranici nutné pro vstup do Poslanecké sněmovny.
Určitou dynamiku pak nabral také Volný blok poslance Lubomíra Volného. Ten do Sněmovny v roce 2017 pronikl ještě v dresu SPD, ale pak se od této strany odštěpil. Nezdálo se přitom, že by měl dále někoho zajímat. Pak však přišla koronavirová epidemie a Volný se stal nejhlasitějším politickým odpůrcem protiepidemických opatření. Vzhledem k nulové zodpovědnosti si mohl dovolit říkat doslova cokoliv. Trvá například na zrušení povinnosti nosit roušky, které ostatně sám nikde nenosí. Vakcínu potom označuje za “nebezpečnou genovou terapii”. Přestože Volný blok se zřejmě do Poslanecké sněmovny nedostane, na pár procent by dosáhnout nakonec mohl.
Tomio Okamura by byl přitom nejraději, kdyby všechny hlasy vlasteneckého hnutí přistály u SPD a nedocházelo tak k jejich štěpení. Faktem je, že pokud by se to podařilo, mohla by tato strana pomýšlet na zisk mezi 15 až 20 %. Taková je dnes totiž celková podpora obdobných stran.
Okamura tak ve svých předvolebních novinách varuje: “Paradoxně hlas toho, kdo volil Volného nebo Trikolóru, dostane Pirát Bartoš a i díky tomu tu pak bude třeba sestavovat vládu. A nejen to, budou se ještě více utahovat bruselské šrouby,” kreslí předseda SPD pro vlastenecké voliče nepříznivou budoucnost. “Vím, že to zní trochu samolibě, ale realita je opravdu taková, že do Sněmovny se má z těch protibruselských stran šanci dostat jediná – SPD.“
Podle něj je v takovém případě hlas komukoliv jinému hlasem pro Piráty či Topkaře. Odkazuje se na volební zákon, který však interpretuje poněkud divoce. Hlasy pro subjekty, které se nedostanou do Poslanecké sněmovny, pochopitelně nezískají pouze Piráti či Spolu, ale přerozdělí si je v určitém poměru všechny strany, které naopak uspěly, tedy i SPD. Je však pravdou, že Okamura z takového hlasu získá méně, než kdyby ho dostal od voliče přímo.
Foto: SPD