“Testovat očkované? To nikdy nebude,” zuří Babiš. Premiér tvrdě napadl šéfa statistiků Duška, podle kterého by se očkovaní testovat měli, protože virus šíří

Premiér Andrej Babiš se tvrdě opřel do šéfa zdravotnických statistiků Ladislava Duška, který začal občany připravovat na možnost, že by se museli začít testovat i očkovaní lidé. A to za předpokladu, že by se epidemiologická čísla nadále zhoršovala, což je v této fázi poměrně pravděpodobné. Potom by se dle Duška muselo přistoupit i k testování těch, kdo jsou plně očkováni.

Ladislav Dušek vychází z poznatků britských, izraelských a amerických vědců, kteří ve svých studiích konstatovali, že očkovaní lidé mohou virus dále přenášet. Na tom se ostatně shodnou vědci napříč celým spektrem, protože vakcíny zkrátka nechrání před uchycením viru na sliznici.

Neočkujeme se proto, abychom se nemuseli testovat, očkujeme se proto, abychom neměli těžké průběhy nemoci, aby nebyly zahlceny nemocnice a aby ten, kdo potřebuje vážnou operaci, nemusel čekat čtyři měsíce kvůli covidu, než bude operován. Důvodem očkování není to, abych nemusel nosit respirátor a nemusel se testovat,” uvedl Ladislav Dušek v debatě expertů na Ostravské univerzitě.

Vláda však stále deklaruje, že očkování je tečkou za covidem a ty, kdo vakcinaci podstoupí, už nečekají žádná omezení. Tuto linii teď premiér Andrej Babiš znovu potvrdil, když oznámil, že očkovaní lidé se testovat nebudou. “Tenhle nesmysl řeším od včerejška, je to absolutní blbost, která nedává logiku a řekl jsem panu Duškovi, že je statistik, není epidemiolog a ať tyhle věci nevykládá. Jde o kompetenci hlavní hygieničky paní Svrčinové a jde to proti jakékoli logice. My stále říkáme všem: Očkujte se a naočkovaní se nemají testovat,” řekl Babiš pro Parlamentní listy. “Nikdy to nebude. Nikdy! Mluvil jsem s paní Svrčinovou. Teď skončilo testování ve školách a měli by se zabývat tím, jestli je potřeba děti testovat na sportovních kroužcích apod. Tohle mají řešit a v pondělí to půjde na vládu. V každém případě testování očkovaných je blbost, je to úplně mimo. Dušek tvrdí, že to nikde neříkal oficiálně, že to bylo překrouceno, že šlo o nějakou debatu se studenty. Ať to bylo jakkoli, je to nepřijatelné a nesmyslné, nelogické, všechno špatně.

Premiér Babiš také řekl, že to jde proti logice, když ministerstvo zdravotnictví všude propaguje očkování a zdůrazňuje výhody pro očkované. Tím však ale také potvrdil to, že vláda ignoruje doporučení světových vědeckých kapacit.

Je také otázkou, zda z těchto premiérových slibů něco zbyde po volbách. Je totiž možné, že Babiš pouze nechce před volbami naštvat ty, kteří se nechali očkovat a teď by se měli navíc ještě testovat.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
21 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments