“Vylejte vakcíny do kanálu.” Očkovaní lidé se bouří, že by se měli nechat testovat. Podle expertů totiž šíří virus

Doslova explozi komentářů na sociálních sítích spustila slova šéfa zdravotnických statistiků Ladislava Duška o tom, že bude pravděpodobně nutné testovat také očkované jedince. To přitom odporuje současným slibům vlády, která deklaruje, že pro očkované covid končí. Jenže nové mutace viru ukázaly, že je mohou šířit také očkovaní lidé, a tak je na místě jejich očkování.

Ladislav Dušek potřebu testování očkovaných zmínil v diskuzi expertů na Ostravské univerzitě, a to za předpokladu, že se covidová čísla budou zhoršovat. To lze přitom očekávat téměř s jistotou. Duška v jeho názoru podpořil také epidemiolog Rastislav Maďar, který je také děkanem Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Podle Duška bylo možné očkované netestovat v létě, ale na podzim a v zimě bude situace jiná.

Jenže lidé, obzvlášť potom ti očkovaní, to chápat příliš nechtějí. Například podle rektorky Mendelovy univerzity Danuše Nerudové je třeba přesvědčit co nejvíce lidí k očkování, což teď bude velmi obtížné. “Jakkoliv to medicínsky chápu, tak komunikačně to je špatně a proočkovanosti 75 % dosáhneme s tímto narativem opravdu těžko. Zatím jsme pořád velmi daleko,” uvedla Nerudová.

Známý twitterový glosátor Jie byl tentokrát nebývale přímý. “Každý se může očkovat a být zodpovědný za svoje zdraví. Tohle je už čistá buzerace. Stát není laboratoř. Pokud bude vyžadováno testování po očkovaných, tak můžete vylít vakcíny do kanálu, protože už se nikdy očkovat nedá. Takhle jednoduchý to je,” napsal na svůj Twitter.

Podobně to vidí také bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. “Takže stát neudělal nic proto, aby podpořil očkování. Tak teď začne buzerovat i očkované?!! Děkuji, nechci.

Příležitosti zpochybnit vládní deklarace využil také místopředseda ODS Martin Kupka, podle kterého byla kampaň “Tečka za koronavirem” asi jen nějakou legrací.

Nutnost nechat se testovat i po očkování příliš nerozumí ani komik a moderátor Luděk Staněk. “Tohle je bláznivý. Očkuješ se, aby ses ochránil a zároveň potenciálně ulevil systému. Ale budou tě hnát na testy, protože nějakých 40 procent populace na výšeuvedené mrdá. A jednodušší, než je přesvědčit o tom, že dělají chybu, je buzerovat tebe.

Imunolog Jiří Šinkora rovnou Ladislavu Duškovi doporučil, aby přestal kouřit trávu.

Premiér Andrej Babiš nicméně Duškova slova zpochybnil. Podle něj se očkovaní nebudou muset testovat, ale je otázkou, nakolik jde o předvolební strategii a zda vývoj epidemie tuto nutnost neprosadí sám o sobě. Čtěte více: “Testovat očkované? To nikdy nebude,” rozčilil se Babiš. Premiér tvrdě napadl šéfa statistiků Duška, podle kterého by se očkovaní testovat měli, protože virus šíří

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
67 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments