Babiš už s ČSSD nepočítá, ví Maláčová. Nahradí ji ODS. “Stanjura se už představuje jako ministr Babišovy vlády, rozjedou smrtící stroj”

Sociální demokracii se v předvolební kampani příliš nedaří. Ani sázka na její nejviditelnější tvář, tedy ministryni sociálních věcí Janu Maláčovou, nepřináší kýžené ovoce. Hvězda ČSSD v debatách působí místy vztekle, místy arogantně a mnoho fanoušků jí nepřinesly ani přepadové kontroly firem, které ji navíc obvinily, že si jejich šikanou dělá kampaň.

Jako jedna z mála stran ČSSD nevyloučila povolební koalici s Hnutím ANO. Jenže není vůbec jasné, zda se strana dostane do Poslanecké sněmovny. Andrej Babiš se k ní navíc staví již velmi rezervovaně a není pravděpodobné, že by vládu se sociální demokracií chtěl opakovat. V posledních dnech několikrát tvrdě zkritizoval právě Janu Maláčovou a oznámil, že v další vládě bude jeho strana požadovat ministerstvo práce. I pokud by se Babiš s ČSSD domluvil, pro Maláčovou by ve vládě zřejmě nebylo místo. Čtěte více: “Máme podporovat lidi, kteří pracují, ne ty, kteří nepracují,” opřel se Babiš tvrdě do Maláčové. Jako ministryně selhala

Maláčová už tuší vývoj příštích událostí a ví, že sociální demokracie v příštím volebním období skončí přinejlepším v opozici. V rámci kampaně teď začala varovat před utvořením vlády ANO a koalice Spolu. Ta by z hlediska sociální demokracie byla nejhorší možností.

Hnutí ANO neví, kde stojí. Je ideově neukotvené a přizpůsobuje se tomu, s kým zrovna vládne. Jak já říkám, jsou jako měňavka a pijavice zároveň. Právě proto mám takové obavy ze spojení ODS a hnutí ANO,” řekla ostře Maláčová pro Parlamentní listy. “Víte, že se pan Stanjura z ODS už po Praze představuje jako budoucí ministr financí Babišovy vlády? Vláda ANO a ODS bude mít pro dolních deset milionů zdrcující následky. Babiš bude moci konečně uspokojit svojí pravicovou náturu a ODS si bude moci splnit své vlhké sny z devadesátek a vytunelovat i to málo, co nám ještě zbylo.

Jana Maláčová má také obavu z tupých škrtů, propouštění, školného či poplatků ve zdravotnictví. Největší strach však má z dalšího zdražování, protože případná koalice ANO a ODS podle ní zvedne DPH a ke všemu i věk odchodu do důchodu. Proto cítí jako svou povinnost zabránit tomu, aby se ODS dostala do vlády.

Je však otázkou, zda Jana Maláčová nemá až příliš bujnou představivost a zda náhodou nedémonizuje dnešní ODS, která za předsednictví Petra Fialy prošla reformou, až příliš. “Rozjede se smrtící privatizační stroj, rozkrádání majetku státu, za které by se ani Václav Klaus nestyděl. Vtip je v tom, že lidé pak začnou platit za všechno více – poplatky ve zdravotnictví, školné a začne být normální platit za místo v důchoďáku i několik desítek tisíc měsíčně. Toho se jako sociální demokratka bojím nejvíce,” říká Maláčová.

Foto: ČSSD

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
23 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments