“Máme podporovat lidi, kteří pracují, ne ty, kteří nepracují,” opřel se Babiš tvrdě do Maláčové. Jako ministryně selhala

Premiér Andrej Babiš oznámil, že po volbách bude jeho strana usilovat o ministerstvo práce a sociálních věcí, v jehož vedení současná ministryně za ČSSD Jana Maláčová selhala.

Pokud my budeme ve vládě, tak se budeme o ten resort ucházet, protože tam nedošlo de facto k žádným změnám z hlediska restrukturalizace a z hlediska toho, že my máme podporovat lidi, kteří pracují, ne kteří nepracují,” uvedl Andrej Babiš pro server idnes.cz. “Není přece normální, že když Zbrojovka Uherský Brod nabízí průměrný výdělek dělníkům 34 tisíc, že tam nenacházíme pracovní sílu, že máme nejnižší nezaměstnanost v Evropě 2,7 procenta, ale je plno volných pracovních míst. Samozřejmě, my jsme se sociální demokracií měli problém, že oni nechtěli, aby hlavně Ukrajinci tady pracovali. A důsledek toho je, že Ukrajinci dostávají víza v Polsku a tady pracují načerno.

Premiér takto odpovídal na dotaz, zda si dovede představit povolební spolupráci s ČSSD, tedy faktické pokračování současné vlády, pokud to výsledek ve volbách umožní. Z toho vyplývá, že si spolupráci dovede představit, ale na poněkud jiném formátu. Pro Maláčovou by ve vládě zjevně nebylo místo, a to přesto, že na ni ČSSD ve volbách extrémně sází. Je její nejviditelnější tváří a jedničkou na kandidátce v Praze.

Faktem je, že sociální demokracie měla na svůj bídný výsledek v minulých volbách silné zastoupení v této vládě. Získala hned pět ministrů, což bylo dáno především skutečností, že nikdo jiný s Andrejem Babišem do vlády nechtěl a on ji potřeboval zoufale sestavit.

Je otázkou, zda se bude situace opakovat. Zatím není vůbec jisté, jestli se ČSSD do vlády dostane, protože její preference jsou velmi nízké. Stále více také zaznívají hlasy, že by Andrej Babiš raději vládl s pravicovou stranou, ideálně potom ODS. Tomu ostatně odpovídají i jeho výroky ohledně pracovního trhu.

Lidé po padesátce nemohou najít práci, velká část firem nabízí pouze dohody, pracovní agentury jsou novodobí otrokáři. Polovina českých pracujících vydělá do 30 tisíc. Skutečně chtějí pan Babiš a ODS do Česka dovážet stovky tisíc Ukrajinců, aby tlačili mzdy dolů?” vzkázala Jana Maláčová.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
54 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments