“Naše země je na cestě k povinnému očkování proti covidu,” oznámil italský premiér. Očkovat se budou muset všichni starší 12 let

V Evropě se už nahlas spekuluje o tom, že bude očkování proti covidu zavedeno povinně, a to včetně dodatečných posilujících dávek. Ukazuje se totiž, že značná část lidí se k očkování nenechá přesvědčit a navíc je tu riziko, že poleví ochota těch, kdo se očkovat nechali, k očkování dalšími dávkami, které se ukazují jako nutné k udržení hladiny protilátek na dostatečné úrovni.

Už před několika týdny hovořil o možném povinném očkování francouzský prezident Emmanuel Macron. Teď to naplno oznámil italský premiér Mario Draghi. “Naše země je na cestě k povinnému očkování a třetí dávce vakcíny,” uvedl suše Draghi na tiskové konferenci, kterou citoval deník The Guardian. V Itálii už je přitom od dubna očkování povinné pro pracovníky ve zdravotnictví. Tato povinnost by se měla rozšířit, a to i na děti starší 12 let.

Podle Draghiho bude září rozhodujícím měsícem. Italská vláda už si před časem vytyčila cíl naočkovat do konce září alespoň 80 % obyvatelstva staršího 12 let. To se však nejeví příliš reálně, protože koncem minulého týdne se počet naočkovaných pohyboval kolem 70 % a v poslední době už stoupá jen velmi pomalu. Pokud se tempo vakcinace opět nezvýší, dojde k zavedení povinné vakcinace.

Povinné očkování zatím zavedly pouze tři státy na světě. Jde o Indonésii, Mikronésii a Turkmenistán. Dosud žádná z evropských zemí k nařízení vakcinace proti covidu nepřistoupila, ale to se na podzim může velmi rychle změnit.

Italové se po oznámení premiéra Draghiho bouří. Někteří členové vlády, poslanci, epidemiologové i novináři dostali kvůli výzvám k povinné vakcinaci výhrůžky smrtí, a to nejen na sociálních sítích, ale i poštou.

Italům se příliš nelíbí ani povinnost prokazovat se takzvaným zeleným pasem, který potvrzuje očkování či negativní test, v dálkových vlacích, na letištích či v restauracích. Na protesty však italská vláda nehledí. Chce zavést povinnost zeleného pasu pro státní zaměstnance či zaměstnance supermarketů.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
20 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments