Lidé si přejí koalici ANO a Spolu, ukázal průzkum. Andrej Babiš vychází jako nejpřijatelnější premiér, Bartoš propadl

Občané České republiky by si po volbách ze všeho nejvíce přáli vládu, kterou by sestavilo Hnutí ANO a koalice Spolu, ukázal průzkum agentury Median pro Český rozhlas. V roli premiéra by potom lidé nejraději viděli současného předsedu vlády, Andreje Babiše.

Nejde o velké překvapení, protože tyto výsledky v podstatě korelují s předvolebními průzkumy z posledních měsíců, kdy jednoznačným lídrem v preferencích je Hnutí ANO a na druhém místě se etablovala právě koalice Spolu.

Koalici ANO a Spolu odmítá jen 41 %, tedy nejméně ze všech možných koalic. Druhou nejpřijatelnější koalicí je ta stávající, tedy ve složení ANO a ČSSD s tichou podporou KSČM. Tu odmítá 44 % oslovených. Podobně je na tom koalice ANO s Přísahou a tichou podporou KSČM. Naopak nejvíce se lidé vymezují vůči koalici ANO a koalice PirStan. Tu by nechtělo celých 58 % oslovených respondentů. Oběma koalicemi chystanou vládu Spolu a PirStan potom odmítá 47 % lidí.

Tyto výsledky však ukazují na poměrně značnou polarizaci názorů ve společnosti. To se dá říct také o kandidátech na premiéra. Tím nejpřijatelnějším je pro lidi Andrej Babiš, ovšem s podporou “pouhých” 42 %. Jeho největší konkurent Ivan Bartoš je však přijatelný ještě pro menší počet voličů, a to jen 24 %.

Přijatelnost politických lídrů v roli premiéra. / Foto: Median pro Český rozhlas

Čtěte také: Babiš už s ČSSD nepočítá, ví Maláčová. Nahradí ji ODS. “Stanjura se už představuje jako ministr Babišovy vlády, rozjedou smrtící stroj”

Vyplývá z toho to, co vidíme dnes a denně za poslední čtyři osm roků. Andrej Babiš se jako premiér snaží vystupovat tak, aby byl co nejpřijatelnější, aby byl co nejoblíbenější. Stejně tak ti, kteří jsou dále ve vládě, protože jsou vidět, protože se nějakým způsobem chovají tak, aby vycházeli vstříc klíčovým skupinám obyvatelstva,” řekl politolog Michal Pink pro Český rozhlas.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
18 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments