Je Miloš Zeman schopen vykonávat svůj úřad? Jeho pravomoci může získat Andrej Babiš

Nad zdravotním stavem prezidenta Miloše Zemana se vznáší velké otazníky. Hlava státu musela být hospitalizována v Ústřední vojenské nemocnici a podle některých zpráv zde může pobývat dlouhou dobu z důvodu potřeby “nepřetržité lékařské péče”. Čtěte více: Nutnost nepřetržité lékařské péče. Po vozíku může být Zeman trvale upoután na nemocniční lůžko

Není přitom jasné, nakolik je Miloš Zeman schopen vykonávat pravomoci svého prezidentského úřadu. Tato situace přitom nastala v obzvlášť turbulentní době předvolební kampaně a rychle se blížících voleb do Poslanecké sněmovny. Po jejich skončení přitom prezident musí jmenovat nového premiéra. Je nejisté, zda toho bude schopen.

Ústava České republiky přitom na takové chvíle pochopitelně myslí a má pro ně připraveny záložní varianty, které jsou popsány v článku 66, třetí hlavy, která se zabývá mocí výkonnou.

Uvolní-li se úřad prezidenta republiky a nový prezident republiky ještě není zvolen nebo nesložil slib, rovněž nemůže-li prezident republiky svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat a usnese-li se na tom Poslanecká sněmovna a Senát, přísluší výkon funkcí podle čl. 63 odst. 1 písm. a) až e) a h) až k) a čl. 63 odst. 2 předsedovi vlády. Předsedovi Poslanecké sněmovny přísluší v době, kdy předseda vlády vykonává vymezené funkce prezidenta republiky, výkon funkcí prezidenta republiky podle čl. 62 písm. a) až e) a k) a dále čl. 63 odst. 1 písm. f), jde-li o vyhlášení voleb do Senátu; uvolní-li se úřad prezidenta republiky v době, kdy je Poslanecká sněmovna rozpuštěna, přísluší výkon těchto funkcí předsedovi Senátu, kterému též přísluší v době, kdy předseda vlády vykonává vymezené funkce prezidenta republiky, výkon funkce prezidenta republiky podle čl. 63 odst. 1 písm. f), jde-li o vyhlášení voleb do Poslanecké sněmovny.

Čtěte také: Kdo nahradí Zemana na Hradě? Bookmakeři mají jasno, je to překvapivé jméno

Pražský hrad je přitom pod tlakem, aby zveřejnil informace o zdravotním stavu hlavy státu. “Já to nechápu. Mám na to podle mě stejný názor jako všichni ostatní, každý má právo znát zdravotní stav prezidenta republiky. Zda byl náhle a neplánovaně odvezen, tak tím spíše by měl Hrad oznámit, co se s prezidentem děje. Ta doba, kdy se zamlčoval zdravotní stav hlavy státu, už je třicet let pryč. Takto už nelze postupovat,” uvedl pro server idnes.cz bývalý tiskový mluvčí Ladislav Špaček. Ten nechápe chování současného mluvčího Jiřího Ovčáčka, který kolem zdravotního stavu prezidenta vytváří pouze mlhu.

Foto: Pražský hrad

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments