Kdo nahradí Zemana na Hradě? Bookmakeři mají jasno, je to překvapivé jméno

Poslední mandát Miloše Zemana v čele České republiky se chýlí ke konci. Současný prezident odejde v březnu roku 2023 definitivně na svou milovanou Vysočinu. Stále palčivější je tak otázka, kdo ho nahradí? Obzvlášť, když Zeman ukázal, jak mocně se dá prezidentský úřad vykonávat. Bookmakeři se i vzhledem ke značným pravomocem hlavy státu, které se ještě před časem zdály být nemyslitelné, stále více uchylují k jednomu scénáři vývoje prezidentské volby.

Podle bookmakerů většiny sázkových kanceláří je hlavním favoritem prezidentské volby překvapivé jméno. Je to současný premiér Andrej Babiš. A proč je to jméno překvapivé? Hned z několika důvodů. Babiš už před lety řekl, že jediný úřad, který ho zajímá, je ten premiérský, a pokud by ve skládání vlády neuspěl, vrátil by se do čela svého holdingu Agrofert. Prezidentský post tehdy vnímal zřejmě jako příliš slabý. Dalším důvodem je potom skutečnost, že Babiš aktuálně opět kandiduje na premiéra a dle předvolebních průzkumů má ty nejlepší šance se jím stát.

Z tohoto pohledu by se tak kandidatura Babiše na Hrad jevila velmi nepravděpodobně. Jenže bookmakeři vidí takzvaně za roh a dost možná počítají s trochu jiným scénářem. Přestože by Babiš ve volbách mohl uspět, nakonec by také mohl ustoupit ze svých představ a vyhovět některému z potenciálních koaličních partnerů, aby se premiérem nestal on, ale někdo jiný z Hnutí ANO. V takovém případě by měl Babiš volné ruce a mohl by se vrhnout do boje o prezidentský post. Lákat by ho to mohlo. Pokud by totiž uspěl, Hnutí ANO by mělo jak premiéra, tak prezidenta, jakkoliv ten musí být oficiálně nestranný.

O tom, že by ho mohl vystřídat právě Andrej Babiš, mluví také sám prezident Miloš Zeman. V rozhovoru pro Blesk, ve kterém premiéra jinak zkritizoval za postup v případě jmenování Michala Koudelky pověřeným ředitelem BIS, prohlásil: “Může být nejdřív premiér a potom prezident.” Odmítl však říct, zda se o tom oba státníci spolu bavili. Pokud by se tak stalo, šlo by o jejich soukromou věc.

Současný premiér už také není vůči prezidentskému úřadu tak skeptický jako dříve. Na nedávný dotaz televize CNN Prima News, zda může kandidaturu na prezidenta vyloučit, politik odpověděl: “Vyloučit nemůžeme jenom smrt, bohužel jednou zemřeme,” řekl tehdy poněkud tajemně.

Pokud se podíváme na kurzy, které má aktuálně vypsány například sázková kancelář Fortuna, uvidíme Andreje Babiše s nejnižším kurzem ze všech adeptů. Je jasným favoritem volby s kurzem 2,4:1. Tím bookmakeři vyjadřují, že této možnosti hodně věří. Druhý v pořadí je generál Petr Pavel, který svou účast v prezidentské volbě už oznámil před delší dobou. Jeho kurz je 4,5:1. S výrazně horším kurzem už je možné si vsadit na další možné kandidáty, mezi které patří dva účastníci předchozí volby Marek Hilšer a Pavel Fischer, stejně jako hudebník Michael Kocáb.

Češi však mají představy o prezidentovi o poznání odlišné. Pokud by si mohli vybírat z kohokoliv, neměli by politici velké šance. Prezidentem by se v takovém případě nejspíš stal moderátor Marek Eben. Čtěte více: Marka Ebena chtějí lidé za prezidenta. Moderátor řekl, zda chce kandidovat a pustil se do Zemana

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
47 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments