Marka Ebena chtějí lidé za prezidenta. Moderátor řekl, zda chce kandidovat a pustil se do Zemana

Ačkoliv se souboj o post příštího prezidenta České republiky ještě pořádně nerozběhl, Češi už mají docela jasno v tom, koho by si jako novou hlavu státu po Miloši Zemanovi představovali. Podle průzkumu společnosti STEM/MARK na prvním místě skončil s 16 % hlasů všech dotazovaných moderátor Marek Eben, a to aniž by oznámil, že se chce o funkci skutečně ucházet.

Věc přišla na přetřes až po čase v pořadu Minišou Karla Šipa, kde byl Marek Eben hostem. “Čerstvě jsem si přečetl preference možných kandidátů na prezidentskou funkci. Já nevím, jestli jsi to četl, ale to už není legrace, protože ty seš úplně nejvýš. To i takoví kandidáti, jako je paní senátorka Němcová, nemají takové preference, jako ty. A nemluvím o těch ostatních. To je úplně komparz za hlavním kandidátem. 16 procent,” předestřel téma Karel Šíp. Nicméně Marek Eben jednoznačně řekl, že se o prezidentský úřad ucházet nechce. “Ne, tak heleď, samozřejmě, že to člověka potěší, mě to vůbec nenapadlo, že by o mně mohl někdo v tomhle kontextu uvažovat. Nemám k tomu žádné vzdělání, nikdy jsem se do politiky nepletl a je to vlastně oblast, která je mi poměrně cizí. Ale potěší tě samozřejmě, když někdo si vůbec může myslet, že by to šlo. Já myslím, že by to nešlo. Ona to je hrozná funkce, víš?” řekl Eben.

To ale neznamená, že by se k současnému stavu na Hradě nechtěl vyjádřit. Mnozí měli Marka Ebena za člověka, který se v zájmu co nejširší popularity snažil vůči nikomu nevymezovat a působil víceméně apoliticky. Tentokrát ale učinil výjimku. “Vezmi si, že jsme měli prezidenta, kterého nám záviděl celý svět, fakt osobnost, která tu republiku najednou dostala na mapu světa a každý věděl: to je ta země, kde je tenhle prezident. Dneska aby ses bál říct jeho jméno. To jsem si nikdy nemyslel, že by to mohlo takhle daleko dojít,” uvedl Marek Eben. Ten sice nejmenoval, ale je jasné, že tím, koho znal celý svět, byl myšlen Václav Havel a negativní slova směřovala na současného obyvatele Hradu.

Ebenovi se vůbec nelíbí ani to, jak v českých luzích a hájích dopadl pojem pravdoláskař, který odkazuje právě na slova Václava Havla o pravdě a lásce. “Vem si, že máš dvě veličiny, které jsou nezpochybnitelně dobré. Jedna z nich je pravda a druhá z nich je láska. A nikdo nemůže říct, že pravda je něco špatného, stejně jako nikdo nemůže říct, že láska je něco špatného. Jsou to dobré věci. Tak se to složí dohromady a udělá se z toho taková česká nadávečka. Pravdoláskař. Tak takhle to u nás chodí,” nebral si servítky moderátor.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments