Okamura s Hřibem se drsně hádali o bytech pro Afghánce. Moderátor Železný náhle zařval. A bylo ticho

Pirátská strana se rozhodla uchopit pozitivně téma Afghánců, kteří se do České republiky dostali v posledních dnech poté, co jejich zemi ovládl Tálibán. Jde především o tlumočníky a další spolupracovníky Čechů na místě, kterým v případě setrvání v zemi hrozilo vězení či dokonce smrt.

V zemi se tak nahlas rozjela debata o tom, zda bychom měli tyto a případně další afghánské uprchlíky přijímat. Jednotlivé strany rychle zaujaly pozice. Zatímco Piráti chtějí těmto lidem aktivně pomáhat, SPD by je nejraději nechala v jejich zemi s tím, že byli královsky placení a s rizikem museli počítat.

Představitelé obou těchto stran se střetli v debatě v Událostech, komentářích České televize. Primátor Prahy Zdeněk Hřib zde nastínil možnost, že by Afgháncům mohlo hlavní město pomoci přidělením obecních bytů. “Případně se nám mohou ozvat a případně jim můžeme pomoci jako běloruským disidentům, kterým bylo přiděleno šest bytů a navázali jsme tak na tu Masarykovskou tradici,” uvedl Zdeněk Hřib.

Já si myslím, že to, co tady řekl pan primátor, to je na okamžitou rezignaci. On jim nabízí obecní byty, zatímco občané Prahy, mladé rodiny, na ty byty prostě nemůžou dosáhnout. Vy jste prostě proimigrační strana,” opáčil tvrdě Tomio Okamura, který neváhal zdůraznit, že SPD byla jedinou stranou, která chtěl nechat Afghánce v jejich zemi napospas osudu.

Ti lidé, to jsou lidé, kteří nám samozřejmě významně pomáhali. Bylo na nich závislé fungování naší armády. Připomínám, že tam posíláme i tu nemocnici, část toho času ta nemocnice ošetřuje i místní obyvatele, což by bez tlumočníků nebylo možné,” řekl primátor Zdeněk Hřib.

Debata už však gradovala a oba diskutujícími zjevně cloumaly emoce. “Já bych rád zdůraznil jednu věc. Ta dostupnost bydlení, to je skutečně reálný problém. Bohužel poslanci SPD ve Sněmovně hlasují tak, aby to ještě zhoršili,” zaútočil Hřib na Okamuru přes související téma. A emoce už se vařily. Následně se oba politici začali minutu překřikovat v nicneříkajícím guláši.

Pánové dost,” zařval najednou moderátor Jakub Železný, jehož předchozí výzvy diskutující ignorovali. Hřib s Okamurou najednou ztichli jako poslušní školáci. “Nezlobte se pánové, ale tohle už opravdu nejde. Urážíte tady člověka, který tady v tuto chvíli není a za druhé se tady překřikujete. Omlouvám se, že jsem zvýšil hlas, ale tohle už je příliš, navíc jsme šli na jinou kolej, než jsme se tu měli bavit,” uzavřel pak Železný, jehož výkon v debatě diváci pozitivně kvitují.

Moderátor Jakub Železný si v poslední době před politiky nebere servítky a patří v týmu Událostí, komentářů k nejostřejším. Když se například některý diskutující pouští do urážení, velmi rychle reaguje. Citlivý je také na bagatelizování zločinů komunistického režimu, případně shazování odkazu Václava Havla. Při těchto příležitostech do diskuze aktivně vstupuje, za což ho zejména politici kritizují. Těm se také někdy nelíbí jeho statusy na sociálních sítích. Čtěte více: Moderátor Železný měl ponižovat vyznamenané osobnosti, opřel se i do Gotta. Hrad si stěžuje řediteli České televize

Před několika měsíci Jakub Železný oznámil, že zvažuje kandidaturu na post ředitele České televize. Tím by navázal na odkaz svého otce, který dlouhé roky řídil televizi Nova. Čtěte více: Vážně zvažuji kandidaturu na ředitele České televize, oznámil moderátor Železný

Foto: Česká televize

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
38 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments