Vážně zvažuji kandidaturu na ředitele České televize, oznámil moderátor Železný

Moderátor České televize Jakub Železný překvapil oznámením, že vážně zvažuje kandidovat na post generálního ředitele České televize. Má zájem vstoupit do volebního klání v roce 2023, kdy bude Rada ČT šéfa televize znovu volit.

Uvažuji o tom nikoliv proto, že bych se toužil stát jakýmkoliv vedoucím pracovníkem, neřku-li generálním ředitelem čehokoliv. Netoužím po tom. Ale mám pocit, že i věci, o kterých jsme si tady povídali, jsou pro mě natolik zásadní, že by bylo dobré je třeba nabídnout jako téma někomu, kdo bude posuzovat, kam se bude instituce jako Česká televize v budoucnu posunovat. Z tohoto důvodu o tom vážně uvažuji,” uvedl Jakub Železný v rozhovoru s DVTV.

Česká televize pod tlakem

Jakub Železný vystupuje ve své roli moderátora pořadů Události a Události, komentáře v poslední době velmi angažovaně, za což se dostává pod palbu kritiky. Například předseda komunistů Vojtěch Filip moderátora zkritizoval za to, že se nelichotivě vyjádřil o komunistickém prezidentovi Ludvíku Svobodovi v souvislosti s nábřežím, které se po něm jmenuje. Železný podle svých slov nechápe, jak je možné, že jméno po tomto politikovi stále nese.

V posledních měsících a letech se Česká televize ocitla pod velkým tlakem politiků. Dlouhodobě ji kritizují zástupci některých parlamentních politických stran, mezi které patří i vládní ANO, KSČM nebo SPD Tomia Okamury. Tyto tlaky vyústily v kontroverzní volbu nových členů do Rady České televize. Se svou kandidaturou uspěli dlouhodobí kritici ČT jako moderátor Luboš Xaver Veselý či ekonomka Hana Lipovská. Ta mimo jiné prohlásila, že by veřejnoprávní televizi zrušila. Luboš Xaver Veselý měl zase kritické výhrady k investigativním pořadům ČT. Moderátorka pořadu 168 Hodin, Nora Fridrichová označila Xavera na oplátku za “držák na mikrofon”.

Otec kandiduje do Senátu

Otcem Jakuba Železného je Vladimír Železný, který zakládal TV Nova a byl jejím dlouholetým ředitelem, než se ve zlém rozešel s jejím americkým majitelem, společností CME. Spor nakonec skončil arbitráží vůči České republice, kterou CME vyhrála a na českém státu tak získala deset miliard korun. Vladimír Železný byl také europoslancem a aktuálně je kandidátem do Senátu za neparlamentní stranu Trikolóra, již založil Václav Klaus mladší. S jeho otcem měl Vladimír Železný dlouhodobě dobré vztahy a TV Nova byl za jeho vedení vytýkán příliš benevolentní přístup ke stranám takzvané opoziční smlouvy (ODS, ČSSD). “Já jsem byl požádán mým tatínkem, abych o něm nikde nehovořil, a chci to respektovat,” řekl Železný ke kandidatuře svého otce do Senátu. Moderátor připustil, že se pravděpodobně nebude účastnit pořadů souvisejících s blížícími se volbami do Senátu.

Foto: archiv ČT

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments