Neočkovaní hodně riskují, tvrdí nová studie. Pravděpodobnost úmrtí na covid je u nich jedenáctinásobná

Vakcíny proti covidu sice nefungují stoprocentně, stále však poskytují významnou ochranu nejen proti onemocnění samotnému, ale především vůči riziku úmrtí na tuto zrádnou nemoc. Nová studie, na kterou upozornilo americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), uvádí, že neočkovaní lidé jsou v jedenáctinásobném riziku úmrtí na covid než očkované osoby, jak upozorňuje stanice CNN.

Tato studie přitom zkoumala na 600 tisíc případů nákazy koronavirem ve 13 amerických státech, a to od dubna do července tohoto roku. “Závěry jsou jasné. Disponujeme vědeckými nástroji potřebnými ke zvládnutí pandemie. Očkování funguje a chrání před závažnými komplikacemi, které způsobuje covid-19,” uvedla pro CNN šéfka CDC Rochelle Walenskyová.

Zdůraznila také, že u neočkovaných osob je 4,5krát vyšší riziko toho, že covidem-19 vůbec onemocní. Mnohem významnější, a to jedenáctinásobné, je potom riziko úmrtí. “Musím zopakovat, že 90 % osob, kteří skončili v nemocnici, dosud nebylo očkováno,” uvedla Walenskyová.

Ukazuje se, že i po proočkování více než poloviny populace, což je případ USA, dokáží pacienti s koronavirem zahltit nemocnice. Právě to se totiž v řadě amerických států teď děje. Panují přitom vážné obavy z toho, že podzim situaci ještě významně zhorší.

Ve Spojených státech amerických tak roste tlak na očkování. Americký prezident Joe Biden prezentoval plán nových pravidel pro očkování federálních zaměstnanců, zdravotnického personálu a také zaměstnanců velkých firem. Jde tak přibližně o 100 milionů Američanů, kteří se očkování jen tak nevyhnou.

Biden také ve svém televizním projevu zkritizoval Američany, kteří se dosud nenechali očkovat, a to navzdory tomu, že vakcíny jsou už několik měsíců široce dostupné.

Foto: Shuttestock, zdroj: CNN

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments