Hrůzná praxe jako ze středověku. V USA rodiče provdávají i desetileté dívky. Dětské nevěsty jsou tu běžným jevem

Spojené státy americké máme ve zvyku považovat za nejvyspělejší zemi světa. Po hospodářské stránce k tomu nelze mít vážnějších námitek. Ovšem některé kulturní záležitosti v této zemi připomínají spíše středověké poměry.

Americká média se v poslední době zabývají fenoménem, který se zdá být téměř neuvěřitelným. A sice provdáváním dívek v dětském věku na popud rodičů. Jak upozorňuje server CBS News, jde v USA o překvapivě častý jev, který se šíří napříč generacemi.

Jedna z žen, které o svém strastiplném životě promluvila, se jmenuje Sonora Fairbanks. Bylo jí 16 let, když ji rodiče provdali za muže, který byl o deset let starší. “Neměla jsem jinou volbu. Nekřičela jsem, nekopala jsem, a tak bylo moje mlčení považováno za souhlas. Ale kdyby se mě zeptali, co bych opravdu chtěla, řekla bych jim, že bych chtěla studovat. Chtěla jsem pracovat a scházet se s přáteli,” uvedla Sonora Fairbanks pro deník New York Times.

Dnes je Sonoře 40 let a je znovu svobodná. Manželství pro ni bylo noční můrou. Postupně se páru narodilo osm dětí a manžel ji vždy udržoval závislou na něm. “Jako nezletilá nemůžete požádat o rozvod, nemůžete ani utéct, protože by vás manžel prohlásil za nezvěstnou a policie vás přivedla zpátky. Azylové domy vám nepomohou, protože přijímají ženy až od 18 let. Najednou jste zcela bez práv,” vysvětluje Sonora Fairbanks pozici, ve které se ocitla.

Ona sama sice dva roky po sňatku dosáhla plnoletosti a mohla se tak teoreticky rozvést. Byla však už na manželovi tak materiálně závislá, že to nebylo možné. Odhodlala se až o mnoho let později.

Foto: Shutterstock

Statistiky ve Spojených státech amerických přitom hovoří jasnou řečí. Mezi lety 2000 a 2015 žilo v manželství 200 tisíc lidí mladších 18 let, z nichž drtivou většinu tvořily dívky. Více než 80 % z nich se provdalo za dospělého muže. Třem dívkám v manželství přitom bylo teprve 10 let.

Manželství nezletilých dívek je normální praxí téměř v celých USA. Zakazují ho pouze státy Minnesota, Pensylvánie, Delaware a New York. Jinde stačí souhlas rodičů, který však otevírá prostor pro fenomén, který Sonora Fairbanks nazývá “legálním znásilněním” a hned vysvětluje, jak to myslí. “Za normálních okolností by byl sexuální styk třicetiletého muže s třináctiletou dívkou považován za vážné sexuální zneužití. Pokud jsou však oba manželé, je to z hlediska zákona v pořádku.

Důvody, proč rodiče své dcery provdávají, jsou různé. Nejčastěji tak dle statistik činí velmi konzervativní evangelíci žijící ve venkovských oblastech. Může však jít také o ortodoxní Židy, muslimy či mormony, jejichž komunity podobnou praxi podporují. Výjimkou není praxe, kdy je mladá dívka znásilněna, na základě čeho otěhotní. Rodina, která si chce zachovat “čest”, raději dívku za násilníka rovnou provdá. Objevují se však i případy, kdy rodiče své dcery prodávají vyloženě do manželského otroctví. Nejčastěji proto, aby měli na drogy. To souvisí s dalším americkým fenoménem posledních let, kterým je masivní epidemie závislosti na opiátech.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
27 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments