Hrůzná praxe jako ze středověku. V USA rodiče provdávají i desetileté dívky. Dětské nevěsty jsou tu běžným jevem

Spojené státy americké máme ve zvyku považovat za nejvyspělejší zemi světa. Po hospodářské stránce k tomu nelze mít vážnějších námitek. Ovšem některé kulturní záležitosti v této zemi připomínají spíše středověké poměry.

Americká média se v poslední době zabývají fenoménem, který se zdá být téměř neuvěřitelným. A sice provdáváním dívek v dětském věku na popud rodičů. Jak upozorňuje server CBS News, jde v USA o překvapivě častý jev, který se šíří napříč generacemi.

Jedna z žen, které o svém strastiplném životě promluvila, se jmenuje Sonora Fairbanks. Bylo jí 16 let, když ji rodiče provdali za muže, který byl o deset let starší. “Neměla jsem jinou volbu. Nekřičela jsem, nekopala jsem, a tak bylo moje mlčení považováno za souhlas. Ale kdyby se mě zeptali, co bych opravdu chtěla, řekla bych jim, že bych chtěla studovat. Chtěla jsem pracovat a scházet se s přáteli,” uvedla Sonora Fairbanks pro deník New York Times.

Dnes je Sonoře 40 let a je znovu svobodná. Manželství pro ni bylo noční můrou. Postupně se páru narodilo osm dětí a manžel ji vždy udržoval závislou na něm. “Jako nezletilá nemůžete požádat o rozvod, nemůžete ani utéct, protože by vás manžel prohlásil za nezvěstnou a policie vás přivedla zpátky. Azylové domy vám nepomohou, protože přijímají ženy až od 18 let. Najednou jste zcela bez práv,” vysvětluje Sonora Fairbanks pozici, ve které se ocitla.

Ona sama sice dva roky po sňatku dosáhla plnoletosti a mohla se tak teoreticky rozvést. Byla však už na manželovi tak materiálně závislá, že to nebylo možné. Odhodlala se až o mnoho let později.

Foto: Shutterstock

Statistiky ve Spojených státech amerických přitom hovoří jasnou řečí. Mezi lety 2000 a 2015 žilo v manželství 200 tisíc lidí mladších 18 let, z nichž drtivou většinu tvořily dívky. Více než 80 % z nich se provdalo za dospělého muže. Třem dívkám v manželství přitom bylo teprve 10 let.

Manželství nezletilých dívek je normální praxí téměř v celých USA. Zakazují ho pouze státy Minnesota, Pensylvánie, Delaware a New York. Jinde stačí souhlas rodičů, který však otevírá prostor pro fenomén, který Sonora Fairbanks nazývá “legálním znásilněním” a hned vysvětluje, jak to myslí. “Za normálních okolností by byl sexuální styk třicetiletého muže s třináctiletou dívkou považován za vážné sexuální zneužití. Pokud jsou však oba manželé, je to z hlediska zákona v pořádku.

Důvody, proč rodiče své dcery provdávají, jsou různé. Nejčastěji tak dle statistik činí velmi konzervativní evangelíci žijící ve venkovských oblastech. Může však jít také o ortodoxní Židy, muslimy či mormony, jejichž komunity podobnou praxi podporují. Výjimkou není praxe, kdy je mladá dívka znásilněna, na základě čeho otěhotní. Rodina, která si chce zachovat “čest”, raději dívku za násilníka rovnou provdá. Objevují se však i případy, kdy rodiče své dcery prodávají vyloženě do manželského otroctví. Nejčastěji proto, aby měli na drogy. To souvisí s dalším americkým fenoménem posledních let, kterým je masivní epidemie závislosti na opiátech.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 24SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Absolvent žurnalistiky na Karlově univerzitě, který v informování veřejnosti o aktuálním dění spatřuje nejen poslání, ale chápe ho i tako svůj největší koníček.

27 názorů k článku “Hrůzná praxe jako ze středověku. V USA rodiče provdávají i desetileté dívky. Dětské nevěsty jsou tu běžným jevem

    1. Ale je, křesťanství má potenciál k sebe transformaci – proto žijeme v sekulárním systému.

      1. Ne tak úplně. Křesťanství přišlo do zemí s velmi vysokou kulturou a muselo se nějak přizpůsobit. Judaismus a islám jsou náboženstvím národů, které žádnou kulturu v té době neměly a proto zůstaly na podstatně primitivnější úrovni.
        Nicméně i to křesťanství musíme udržovat pod permanentním tlakem, jinak by nám přerostlo přes hlavu.

        1. Úžasné. A vědí autoři, že jedním z nejvíce flexibilních a vrstevnatých náboženských systémů světa je Judaismus? To, co je zde psáno (možná) platí pro ortodoxní kulty tohoto náboženství. Mimochodem-nejsem ani Žid, ani judaista.

          Podstatný rozdíl křesťanství od oněch ostatních kultů spočívá ve dvou věcech. Jednak to je desatero a jednak Ježíšovo: “Dejte Bohu, co jest boží a císaři, co jest císařovo!” Jistě, lze namítnout, že judaisté mají desatero také, ale ti nemají ono “Ježíšovo”. Islám má svá přikázání formulována jinak a navíc má i sůry, šariu a další “chuťovky”….

          1. Desatero mají i judaisté (byť poněkud odlišné od křesťanského, viz Wikipwdiuw, kde jsou i srovnávací tabulky). Důležité je ono oddělení sekulární a náboženské sféry, které umožnilo kulturní, vědecký a technologický vzestup křesťanství, na němž se judaisté a muslimové jen vezou, aniž by k jeho vzniku nějak přispěli.
            Nicméně, jak jsem uvedl, je nutno i ty křesťany neustále hlídat a usměrňovat. nejlíp s kvérem v ruce, se spouští namazanou medvědím sádlem, jak se praví ve špatných kovbojkách a jejich parodiích.

          2. Tak,judaisté a křesťané mají fakticky identické Desatero(je Starozákoní).Rozdíly jsou dány spíše překladem.Jinak-i Židé jsou judaistického vírovyznání a jejich význam pro kulturní,vědecký,ekonomický … rozvoj např.právě Evropy je jedním slovem:OBROVSKÝ!!!Vymezovat se proti judaismu a zároveň si vážit toho,co nám zanechala naše historie … v podstatě ani nejde!

          3. Je mi líto. Ti Židé, kteří se uplatnili s vysokým pozitivním dopadem na naši civilizaci, rozhodně nebyli hluboce věřící judaisté, a i v případě, že judaismus formálně vyznávali (a nešlo o konvertity ke křesťanství, nebo třeba ateisty jako Einstein), byli schopni ty své pozitivní aktivity dělat jen proto, že žili v civilizované (antické tradice narušené křesťanstvím) společnosti.

          4. Většina monotheistických náboženství (alespoň těch 3-ch největších) je velice široká. V Africe se např.četné křesťanské směry dokázaly velice “na pohodu” sžít s mnohoženstvím. Mnohé křesťanské sekty jsou obdobně nebezpečné, jako nejradikálnější islamisté. Platí to i pro judaismus. A konečně i pro islám v opačném gardu (sufiové milují hudbu a mají zakázánu jakoukoliv formu násilí vůči člověku). Tady poněkud, nezlobte se, pletete dojmy s pojmy. Judaismus je vírovyznání, které uznává pouze starý zákon. Spadají sem jak kulty, které tvrdí, že nikdo jiný, než Žid, nemůže být vyvolený Bohem, tak kulty (často tytéž), které jsou mimořádně radikální, tak i ty zcela otevřené a velice tolerantní. Judaismus je široké “pásmo”. To, o čem píšete Vy, je spíše ono “radikální spektrum”nebo ultrakonzervativní, chcete-li. V tom případě bych s Vámi zřejmě dokázal souhlasit. Ale právě jen v takovém případě, a to ještě se zdůrazněním, že nejde o reprezentativní vzorek judaistů. Zde totiž základní rozdíl spočívá v tom, že islám je (ač jde, v podstatě, o paradox) extremistickým výkladům otevřen. Křesťanství a judaismus jim, naopak, kladou překážky.

  1. Emerika je zralá na totální zánik, jako každá velmoc v historii. Brzy se tam začnou zase mazat mezi sebou, ale tentokrát to nebude Sever proti Jihu, ale chudí proti bohatým, černí proti bílím, buzny proti hetero a blbci proti pitomcům. Až to skončí, tak tam zůstanou zase jenom indiáni.

    1. Náboženský fanatici podivných směrů a proudů … hnus, ale děje se všude. Prodat dceru za fet? Taky se děje všude. Ale není mnoho míst, kde se to tak může stát legálně. Tohle pro mne bylo fakt-že překvápko …

      1. A prosím, nepište mi sem nikdo, že v Evropě to není legální ani pro náboženské pošahance. Faktická situace např.ve Francii a v Německu (ale ne jen tam) je taková, že náboženské akty (“legalizující” taková podivná manželství) jsou reálně akceptovány.

    2. A co my jsme za lidi, když tu byl postoloprstký masakr, kde česká armáda ubíjela děti jen kvůli němeccké národnosti?

  2. Hehe .. vdavala se v 16 a za dva roky dosahla plnoletosti??! … Autor by si snadno mohl zjistit ze plnoletost je v USA od 21 let. Jenomze to se mu asi nehodilo .. zuji v USA uz skoro 30 let, mam americke obcanstvi, ale o tomhle jsem jeste neslysel.

      1. Ale znamená to, že jde o zcela marginální úkaz. Asi jako kdyby se po nalezení sudu v Orliícké přehradě řeklo, že v Čechách se běžně vraždí a čtvrtí do sudů.

  3. “Spojené státy americké máme ve zvyku považovat za nejvyspělejší zemi světa.”

    Ani ne.

    “Spojené státy americké máme ve zvyku považovat za nejvyspělejší zemi světa. Po hospodářské stránce k tomu nelze mít vážnějších námitek.”

    Nejzadluženější ekonomika planety se setrvale zápornou obchodní bilancí?
    Fakt ne.

      1. No, nejde o běžný vnitřní dluh, jaký má každá vyspělá země. Dluh USA totiž překračuje jejich HDP. A to jak momentálně, tedy meziročně, tak i v dlouhodobém (“průměrovaném”) měřítku. Nyní se USA stahují z většiny významných zahraničněpolitických angažmá. Blízký východ, Afghanistan, Afrika … I v oblasti tak silného zájmu Washingtonu, jakým je asijsko-pacifická oblast panuje, ohledně garancí USA značná nejistota (viz situace na Filipínách). Důvod je prostý-nejsou prachy. Americká ekonomika je mimořádně zadlužená, a to v celosvětovém kontextu. A zároveň mimořádně závislá na importu. Teď k tomu přidejte, že v nemalé míře nejde o vnitřní dluh, ale o emise dluhopisů, které jsou závislé na vnějších, zahraničních, kupujících … a máte před očima opravdu nepříjemný problém. A tím nekončíme. Můžete např.”přihodit” problémy pensijního systému USA atd.,atd. …. Vzor nejsou. Za Trumpa si alespoň připouštěli, že mají vážný problém ….

  4. Dvě věcné, leč cynické poznámky:

    1. Pokud byl její manžel na “lolitky”, tak ho, a zejména po dětech, asi přestala sexuálně přitahovat.
    2. Homo sapiens je jediný z primátů, který má preferenci mladých samic. Pravděpodobně proto jsme my tím druhem, co ty ostatní chytá nebo loví.

    K té dvojce: Maximální plodnost samice primátů je krátce po začátku pohlavní zralosti. Takže když bude nějaká populace primátů A preferovat starší samice, tak v hierarchii nejvýše postavení samci budou své semeno s “geny úspěšnosti” (nejen toho, že se dostal nahoru v sociální pyramidě, ale že vůbec přežil) stříkat do lůna samice, která je s vysokou pravděpodobností zmrhá tím, že nezabřezne, nebo potratí. Navíc sama nějaký pozitivní genový přínos nemusí i úspěšně narozenému mláděti dát, protože jí stačí si pozici v sociální hierarchii tlupy “vysedět”. Když nějaká populace (B) preferuje mladé samice, tak je vyšší pravděpodobnost, že “geny úspěšnosti” nebudou zmrhány (vzhledem k vyšší plodnosti samic v tomto věku) a navíc budou nakombinovány i se samičími “geny úspěšnosti”, protože mezi těma “lolitkama” bude tvrdý boj o možnost pelešení se s vysoce postaveným samcem (a silná převaha zájemkyň). Takže opravdu za pár tisíc generací budou příslušníci populace B lovit příslušníky populace A coby lidé zvířata, a ne naopak 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *