Smrt miliardáře Rockefellera stále obestírá tajemství. Snědli ho kanibalové, Nizozemci se to však pokoušeli ututlat

Mohl být dědicem pohádkového bohatství, které by se dnes vyjadřovalo v miliardách dolarů. Člena slavného rodu Rockefellerů, Michaela, však stihla děsivá životní tragédie. Doplatil na svou lásku k antropologii a objevování kmenů, které ještě nebyly poskvrněny civilizací. To se mu stalo osudným. V roce 1961 na jedné ze svých výprav do dálných krajin zmizel. Skutečné okolnosti jeho smrti však byly rozklíčovány až o mnoho později, a to kvůli bezprecedentní lži nizozemských úřadů.

Michael Rockefeller se v roce 1961 už poněkolikáté vypravil na Novou Guineu, kde ho fascinoval necivilizovaný kmen Asmatů. S ním už se v minulosti několikrát setkal a snažil se od něj koupit nejrůznější artefakty, jimž však tito lidé přisuzovali nejrůznější duchovní vlastnosti, a tak často narážel na nepochopení. To ho však od dalších výprav neodradilo. Když se však na lodi vypravil k Asmatům tentokrát, už ho nikdy nikdo neviděl. Podle oficiálního vyjádření nizozemských úřadů, pod jejichž správu Nová Guinea tehdy patřila, se Michael Rockefeller utopil. Tato verze byla sdělena i rodině. Už tehdy se však objevovaly zprávy, že tomu tak úplně být nemuselo. Spekulovalo se o tom, že Rockefellera minimálně snědli žraloci a možná dokonce i samotní Asmaté, kteří pěstovali tradici kanibalismu, byť se v té době mělo za to, že už jde o přežitek.

Celé záhadě přišel na kloub až reportér Carl Hoffman, který v roce 2014 publikoval svou verzi událostí, již se nakonec podařilo ověřit z několika zdrojů. Ukázalo se, že Michaelova loď se porouchala, a tak se tento nebojácný mladý muž jal plavat ke břehům obývaným kmenem Asmatů, které už ze svých předchozích výprav znal a domníval se tedy, že je může požádat o pomoc. Jenže se ukázalo, že si ho pamatují i někteří Asmaté, jež při svých předešlých výpravách urazil snahou zakoupit posvátné předměty. To, že vyplaval u jejich břehů, brali jako signál vyšší moci a rozpomněli se na své kanibalské rituály. Nebohého Rockefellera skutečně snědli.

Příslušníci kmenu Asmatů. / Foto: Shutterstock

Kmen s touto skutečností nedělal žádné velké tajnosti, a tak zprávu o tom, že se obětí kanibalismu stal člen miliardářského klanu, rychle získaly i nizozemské úřady v Nové Guinei. V rámci dekolonizace se to však nehodilo do politického dění, a tak z nejvyšších míst padlo rozhodnutí, že se to ututlá. To se skutečně dařilo. Ovšem reportér Hoffman se za Asmaty o desítky let později sám vypravil a podařilo se mu od nich získat svědectví o tom, že Rockeffelera skutečně snědli.

Asmaté jsou dnes stále do značné míry divokým kmenem, který nechce mít s civilizací nic moc společného. Jejich zvyky jsou pro civilizovaného člověka obtížně pochopitelné. Přátelství mezi muži se zde stvrzuje homosexuálním stykem, případně stykem s partnerkou toho druhého. Přestože tento kmen oficiálně přijal křesťanství, bylo to tak spíše proto, aby mu dali nejrůznější misionáři pokoj. Dodnes si tak libují ve svých tradičních rituálech. Kanibalismu už se prý nevěnují. To si však myslel už i Michael Rockefeller.

Foto: Shutterstock, zdroje: Smithsonian Magazine, The Daily Beast, Wikipedia

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Absolvent žurnalistiky na Karlově univerzitě, který v informování veřejnosti o aktuálním dění spatřuje nejen poslání, ale chápe ho i tako svůj největší koníček.

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments