Katastrofa Alexandrovců. Skutečnou příčinu pádu jejich letadla nechtěli Rusové zveřejnit

Jde o jednu z největších záhad leteckých katastrof posledních let. V roce 2016 při leteckém neštěstí zahynula významná část legendárního armádního pěveckého sboru, který je znám pod jménem Alexandrovci. Ten objíždí coby zajímavý kulturní export celý svět. V minulosti vystupoval také v České republice. Od onoho osudného okamžiku ale nikdy nebyl takový jako dřív.

Zatímco západní svět má ve zvyku své letecké katastrofy veřejnosti co možná nejvíce vysvětlovat a neponechávat ani skulinku pro spekulace, Rusové na to jdou jinak. Když se 25. prosince 2016 zřítil letoun Tupolev Tu-154 přímo do Černého moře krátce poté, co se vznesl z mezinárodního letiště v Soči, zpráva ruských úřadů byla stručná a neuspokojivá.

Letadlo v Soči uskutečnilo pouhé mezipřistání pro doplnění paliva. Alexandrovci totiž letěli z Moskvy a tentokrát měli naplánovanou skutečně zvláštní návštěvu. Svými výkony totiž měli potěšit ruské vojáky sloužící v Sýrii, kam je na vojenskou intervenci vyslal prezident Putin.

Alexandrovci / Foto: Shutterstock

Na místo však soubor nikdy nedoletěl. Ze Soči letoun vzlétl pod rouškou tmy. Piloti však ani nezačali plánovanou otočku nad Černým mořem s cílem vyhnout se tureckému vzdušenému prostoru, a stroj už se nekontrolovatelně řítil k zemi. Pouhé dvě minuty poté, co vzlétl. Tupolev spadl přímo do moře, odkud byl následně z hloubky 50 až 70 metrů vyloven. Záchranáři už mohli konstatovat jediné: nikdo z posádky 92 osob nepřežil.

Vyšetřování katastrofy se táhlo nezvykle dlouho na to, že byly rychle nalezeny trosky včetně černé skříňky. Ruské ministerstvo obrany vydalo zprávu až po roce a půl. Velký zájem veřejnosti však nebyl uspokojen. Rusové totiž katastrofu svedli na pilota, konkrétně potom “chybnou prostorovou orientaci pilota”. Následně byl případ bez dalšího uzavřen.

Stručná zpráva o nehodě se stala skvělým podhoubím pro nejrůznější teorie o tom, k čemu vlastně ve skutečnosti došlo. Nejčastěji se spekulovalo o tom, že šlo o teroristický útok, kdy teroristé měli umístit nálož do podvozkové šachty. Tato spekulace se přitom opírá o skutečnost, že trosky letadla byly nalezeny v širokém okolí a někteří svědkové měli vypovědět, že na obloze zahlédli záblesk.

Alexandrovci / Foto: Shutterstock

Kapitán letadla Roman Volkov rozhodně nebyl žádným nováčkem, ba právě naopak – patřil k těm nejzkušenějším pilotům. Experti však poukázali na skutečnost, že se od rána necítil dobře, což mělo být dáno únavou. Při pojíždění údajně dokonce minul jemu vyhrazenou dráhu a musel se na ni najíždět znovu. Jakmile se vznesl, všeobjímající tma způsobila, že ztratil orientaci. Následně mohl zpanikařit, obzvlášť pokud zcela nedůvěřoval systémům v kabině a spolehl se raději na své smysly. Někteří lidé si však kladou otázku, zda v souvislosti s touto oficiální verzí nehrál roli ještě jiný faktor. V Rusku se občas stává, že kapitáni letadla zkonzumují více alkoholu, než je záhodno. V lepším případě se na to přijde ještě předtím, než se letadlo dostane do vzduchu. Když se tak stane, může to být velký problém. Byl to snad i tento případ?

Foto: Shutterstock, zdroje: BBC, AA, Wikipedia

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
14 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments