Hurá do hospod. Advokátka poradila, jaké si připravit potvrzení pro kontroly, nemusí to být přímo výsledek testu

V pondělí se po dlouhé době konečně otevřou alespoň zahrádky restaurací. Vzhledem k přetrvávajícím obavám z šíření koronaviru je ale třeba se připravit na některé novinky. Zejména je nutné mít u sebe potvrzení o tom, že jste prošli testem na covid s negativním výsledkem.

Tímto požadavkem vláda restauratéry i hosty nemile překvapila. Nějakou dobu přitom nebylo jasné, kdo by měl potvrzení o negativním testu kontrolovat. Restauratéři jednoznačně prohlašovali, že udržovat na zahrádkách přehled o nějakých papírech je nad jejich možnosti.

Ministerstvo zdravotnictví proto oznámilo, že nebude na personálu restaurací, aby osvědčení o negativním testu kontrolovali. Tuto úlohu budou plnit policisté a zaměstnanci hygienických stanic. Ti budou moci udělit hříšníkům pokutu.

Ministerstvo však nijak nespecifikovalo, co by vlastně měli hosté restaurací kontrolám předkládat. Na časté otázky odpověděla bývalá ministryně spravedlnosti a prezidentka Unie rodinných advokátů Daniela Kolářová. Podle té není třeba předkládat přímo výsledek negativního testu, ale mělo by stačit čestné prohlášení, do kterého stačí uvést jméno, adresu a datum testu.

Alternativně lze předložit přímo výsledek samotného testu, doklad o očkování nebo doklad o prodělané nemoci.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments