Babišova vláda je pár měsíců před volbami zralá na rekonstrukci. Nahnuté to mají čtyři ministři i sám premiér

Vláda Andreje Babiše je v poslední době pod obrovským tlakem. Ten je způsobem především tím, že fakticky ztratila důvěru Poslanecké sněmovny, když ji přestali tolerovat komunisté. Opozice tento stav chce potvrdit hlasováním, což by mohlo vést k pádu vlády, byť prezident Miloš Zeman už prohlásil, že by současnou vládu nechal dovládnout až do řádných parlamentních voleb v říjnu.

Skandály ve vládě se ale množí a někteří ministři zase nepodávají optimální výkon. Andreji Babišovi možná nezbude, než se pustit do vládní rekonstrukce krátce před volbami, aby ještě veřejnost dokázal přesvědčit o čistém štítu. Problém je ale v tom, že i jeho vlastní kauzy se začínají prohlubovat.

Petr Arenberger

Jednoznačným kandidátem na odstřel je ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Ten se ve funkci příliš dlouho neohřál a už má na krku pořádný skandál. Ukázalo se, že v majetkovém přiznání zamlčel velkou část movitého i nemovitého majetku. Nakonec ho sice přiznal a původní pochybení svedl na své právníky. Jenže pak prasklo ještě něco mnohem horšího: jednu ze svých nemovitostí totiž pronajímal Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, kterou sám řídil.

Marie Benešová

Více než rok neviditelná ministryně jakoby v posledních týdnech vylezla z krytu a začala se opět zapojovat do veřejného života. Nedělá to ale zrovna šťastným způsobem. Nejprve zpochybnila vyšetřování kauzy Vrbětice tím, že uvedla, že existuje více verzí než jen ta s ruskými agenty. Pak se pustila do nejvyššího státního zástupce s tím, že na něj podá kárnou žalobu. Ten ji však předběhl a sám rezignoval a navíc ji osočil, že na něj vytvářela nemístný tlak. Ukázalo se, že Benešová na takovou variantu nebyla vůbec připravená.

Jan Hamáček

Hamáček zůstává ministrem vnitra zřejmě jen proto, že je také předsedou koaliční sociální demokracie, jinak by to nemohl ustát. A je otázkou, zda to nakonec ustojí. Byl totiž v podstatě usvědčen z veřejné lži o tom, že jeho plánovaná cesta do Moskvy měla být kamufláží. Tuto verzi však nikdo nepotvrdil. Naopak řada zdrojů a institucí uvedla, že cesta do Ruska se skutečně plánovala, a to ještě v době, kdy už byly známy okolnosti vrbětické kauzy.

Robert Plaga

V tomto případě je situace trochu specifická. Robert Plaga patří k nejoblíbenějším a nejrespektovanějším ministrům této vlády. Jako jeden z mála se totiž i veřejně dokáže postavit často nepromyšleným plánům premiéra Babiše. A právě proto byl už několikrát málem odvolán. Plaga se s Babišem pomalu rozchází a dokonce už zřejmě ani nebude kandidovat ve volbách. Nebylo by překvapením, kdyby ještě před nimi na svém postu skončil.

Andrej Babiš

Sám Andrej Babiš před volbami notně nabírá vodu a zřejmě už by byl rád, až se karty rozdají nanovo a on bude moci zase tvrdit, že lidé ho zvolili navzdory všem jeho problémům. Ty nejsou zrovna malé. Audit Evropské komise potvrdil jeho střet zájmů a prohlásil dotace pro Agrofert za nepřípustné. Kromě toho se znovu rozjíždí kauza Čapí hnízdo, v níž bude dost možná konečně obžalován.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments