Indická mutace ohrožuje rozvolnění. Jaroslav Flegr řekl, co je potřeba udělat, aby se nerozšířila. Přestupky musí odhalovat někdo, kdo na tom bude finančně zainteresován

Do České republiky se dostala indická mutace koronaviru, která způsobuje obrovské problémy ve své domovské zemi, tedy Indii. Panují vážné obavy z toho, že by se na našem území mohla stát dominantní, protože je zřejmě ještě agresivnější než mutace britská, která se tu rychle rozšířila. Není vyloučeno ani to, že může ohrozit už očkované jedince.

Tato indická mutace tak poměrně jednoduše může ohrozit probíhající rozvolnění, které by mělo v ideálním případě vyvrcholit začátkem léta, kdy se život má vrátit do normálu. V případě nekontrolovaného šíření indické mutace ale něco takového nepřichází v úvahu.

Profesor Jaroslav Flegr teď upozornil, jak proti rozšíření této mutace bojovat. Podle něj je klíčové “utěsnit” letiště. Právě přes něj je dovoz mutace nejpravděpodobnější. “Úplně všichni příchozí cestující musí být hned na letišti vyšetřeni PCR testem, bez ohledu na to, zda mávají pravým nebo zfalšovaným papírem o negativním testu. Ještě v letadle vyplní a podepíší formulář s poučením, že po příletu nastupují do karantény, za jejíž porušení je pokuta 50 tisíc korun,” uvedl Jaroslav Flegr na svém facebookovém profilu. “Hlídání dodržování karantény bych svěřil instituci, která by byla na odhalování přestupků finančně zainteresována.

Myšlenka toho, že by přestupky proti dodržování karantény kontroloval někdo, jehož odměna by byla přímo navázána na jejich odhalování, je poměrně kontroverzní, ale zřejmě by mohla fungovat.

Ve formuláři cestující uvedou místo, kde se budou zdržovat (kdo ho předem nezná, musí ho dodatečně telefonicky nahlásit) a kontaktní telefon, na který jim do 12 hodin přijde výsledek testu, který karanténu u většiny z nich ukončí. Cestujícím z rizikových států však bude karanténa ukončena až po druhém kontrolním PCR testu provedeném s odstupem 4 dnů, a stejně tak cestujícím z letadel, ve kterých by byl zachycen covid-pozitivní pasažér. Vzorky od všech pozitivních pasažérů musí být sekvenovány, aby byl včas rozpoznán příchod mutantů. Cestování do, a především ze, států, ze kterých by k nám opakovaně přilétali nakažení cestující, bude omezeno, případně zakázáno.

Zajištění letiště je pro Česko zcela klíčové – jinak se nám dostanou mnohem nakažlivější a mnohem smrtelnější mutanty. A nově především mutanty, které dokážou nakazit lidi, kteří už covid prodělali, nebo kteří už byli očkováni,” říká Jaroslav Flegr. “Ty první mutanty budou nyní rychle vznikat ve státech, kde epidemii zvládli ještě hůře než my, ty druhé naopak ve státech, kde zvládli očkování podstatně lépe než my. A všechny tyhle mutanty budou nyní bombardovat zbytek světa, vyvolávat tam nové vlny epidemie a snižovat ochotu lidí nechat se proti covidu očkovat.

Foto: se souhlasem J. Flegra

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments