Inflace v Německu je nejvyšší za posledních 30 let

Nejen v České republice je inflace velkým problémem. Také v sousedním Německu zažívají zdražování, které zde několik generací nepamatují. Poprvé od roku 1992 totiž v letošním listopadu překročila míra zdražování hranici pěti procent.

Zboží a služby v listopadu v Německu zdražily o 5,2 % vůči stejnému období loňského roku, jak informoval Spolkový statistický úřad. Podobnou inflaci zažila země naposledy v červnu 1992, kdy však německá ekonomiky polykala následky znovusjednocení, což s sebou přineslo především dramatické zdražování ve východních spolkových zemích.

Němci nejsou na vysoké ceny zvyklí

Také Němci sledují, jak se jim zdražují především ceny elektřiny a plynu. Ceny rostou ale i u dalšího zboží, a to zejména v důsledku konjunktury, která následuje po koronavirovém útlumu. Zároveň se ale rozpadla řada dodavatelských řetězců, v důsledku čehož některé zboží chybí, a tak jeho ceny rostou.

Němci přitom zažili dekádu rekordně nízké inflace, a tak se jen těžko vzpamatovávají ze současného šoku, který přišel rychle v průběhu několika málo měsíců.

Na rozdíl od České národní banky navíc Evropská centrální banka, pod kterou spadá měna euro, pokračuje v uvolněné měnové politice a dosud ani nenaznačila, že by jí chtěla měnit.

Foto: Shutterstock, zdroj: Der Spiegel

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments