Nejen elektřina a plyn. Rostoucí ceny energií zdraží i vše ostatní

Česká republika právě prožívá energetickou krizi, která za poslední roky nemá obdoby. Doslova zničehonic se domácnostem dramaticky zvedají ceny elektřiny a plynu. Vzhledem ke krachům některých dodavatelů a specifických podmínkách u dodavatelů poslední instance se některým lidem zvýšily ceny energií mnohonásobně. A ty společnosti, které ještě nezdražily, už avizují, že v příštím roce tak zcela jistě učiní a možná hned několikrát.

Skiareály spotřebují velké množství elektřiny a nafty

Jenže energie se nezdražují pouze domácnostem. Ještě horší situace je u firemních zákazníků. Zatímco domácnosti mají většinou ceny zafixované na delší období, u podnikatelů to většinou neplatí, případně je období fixace mnohem kratší. Firmám se tak energie zdraží téměř okamžitě. A vzhledem k tomu, že už tak tvořily významnou nákladovou položku, nezbyde jim nic jiného než zdražit své výrobky či služby.

Typickým příkladem z těchto dní jsou skiareály. Ty začínají mohutně zasněžovat, aby mohly odstartovat sezónu. Jenže sněžná děla, rolby a další zasněžovací systémy jsou energeticky velmi náročné. Každoročně jde pro skiareály o velmi významný náklad. A ten se jim teď zdražil přinejmenším o desítky procent. Když do toho navíc spustíte lanovky, je potřeba další porce drahé energie.

Foto: Shutterstock

Zdražení napříč ekonomikou

Ačkoliv se mnohým mohly už v minulých letech zdát permanentky v lyžařských areálech předražené, možná na tyto ceny budou ještě rádi vzpomínat. Přestože se to nezdá, marže v tomto oboru nejsou kdovíjaké a dále už se snižovat nemohou. Prakticky všechna lyžařská střediska tak oznámila zdražení. “Už je na čase nejen kvůli energiím, ale i vzhledem k situaci, která nastala minulý rok, kdy jsme byli v zimě bez příjmů. Nebude to nějak drastické zdražení, bude to asi deset procent,“ uvedl pro ČT24 jednatel společnosti NOVAKO-SKI Petr Novák, která provozuje lanovky na Božím Daru.

Bez energií se neobejde ani drtivá většina dalších firem, které jsou tak nuceny zdražovat. Lidé tak musí počítat s tím, že ceny porostou napříč ekonomikou, a to nejen kvůli energiím. Rostou i platové požadavky zaměstnanců, které je do výsledných cen rovněž nutné zakomponovat. Stejně tak zdražily i nejrůznější materiály či suroviny.

Foto: Shutterstock, zdroj: ČT24

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
19 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments