Kompenzační bonus je zpět. Kdo si může zažádat o 1000 Kč denně

Podnikatelé opět mohou žádat o kompenzaci za ušlé tržby. Ačkoliv se to nezdálo býti pravděpodobné, takzvaný kompenzační bonus je zpět, a to navzdory tomu, že vláda nevyhlásila žádný lockdown. Ale vzhledem k tomu, že omezila využívání služeb částí osob, tedy těmi neočkovanými, rozhodla se pravděpodobný pokles tržeb, který to vyvolá, podnikatelům kompenzovat.

Tisícovka pro živnostníky a majitele firem

Nárok na 1000 Kč denně tak mají opět osoby samostatně výdělečně činné a také společníci společností s ručením omezeným, kdy se to vztahuje maximálně na dva společníky na firmu. Ta navíc musela v minulém roce vykázat obrat alespoň 120 tisíc korun, aby o kompenzaci nemohli žádat majitelé schránkových firem nevytvářejících žádné hodnoty.

Oproti předchozím vlnám kompenzačních programů je zde několik rozdílů. Ministerstvo financí předně nevypsalo žádné kategorie podnikatelů, kteří mohou o kompenzaci žádat. Stále však platí podmínka, že to mohou být pouze ti, koho se opatření nějakým způsobem dotkla, případně na ně navázané profese.

Méně štědré kompenzace pro firmy

Kromě toho mohou podnikatelé žádat o pomoc v programech Covid 2021 a Covid Nepokryté náklady. V jejich případě se sice snižuje hranice pro čerpání, a to na 30 % poklesu tržeb, zatímco dříve to bylo 50 %, na druhé straně jsou však programy méně štědré.

V případě programu Covid 2021 je možné získat podporu 300 Kč na zaměstnance a den. Dříve to bylo 500 Kč. U nepokrytých nákladů má potom podpora dosahovat 40 % těchto nákladů, přičemž platí limit 20 milionů korun na žadatele. V předchozím období se vyplácelo 60 %.

Rozhodným obdobím pro splnění podmínky 30 % poklesu tržeb bude listopad a prosinec. Prostředky tak budou vyplaceny zpětně. Srovnávací základnou potom libovolné tři měsíce do poloviny tohoto roku. Tehdy však byla řada podniků zavřená, a tak tato srovnávací základna vyjde pravděpodobně velmi nízko.

Foto: Shutterstock, zdroj: Ministerstvo financí ČR

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments