Když média začala referovat o zdražujících se cenách energií, zejména potom plynu, který je pro vytápění rodinných domů významnou položkou rozpočtu, začali mnozí, nejprve v nadsázce a potom zcela vážněji hovořit o tom, že zkrátka budou muset topit dřevem. Pochopitelně za předpokladu, že tuto možnost mají, například v podobě krbových kamen.
Jak se ale ukazuje, trh s energiemi a topnými produkty je velmi úzce provázaný a taková myšlenka podle všeho zdaleka nebyla ojedinělá. Zvýšená poptávka po dřevu totiž žene vzhůru i jeho ceny. Lidé, kteří chtějí vyřešit vysokou cenu plynu přechodem na dřevo, si tak zřejmě příliš nepomohou. Aktuálně je sice dřevem stále možné topit relativně levněji, ovšem růst jeho ceny bude pokračovat.
Je to dáno i tím, že z trhu mizí levné kůrovcové dřevo, které ho zaplavovalo v minulých letech. V důsledku masivního kácení napadených lesů bylo dřeva na trhu příliš, a tak jeho cena klesla na historická minima.
Dřevo však neslouží pouze k topení. Poptávka po něm se zvyšuje celosvětově, a to zejména ve stavebnictví, kde tvoří důležitý materiál, především pak ve Spojených státech amerických, kde je zvykem ze dřeva stavět celé domy. Také v tuzemsku ale dřevostavby nabírají na oblibě a platí, že právě ony se v posledních měsících významně zdražily.
Podobně jsou na tom ceny uhlí. Také ony stoupají, protože se lidé uhlím zásobují. V případě této komodity jde však zřejmě již o labutí píseň, protože od ní Evropa ve velkém odstupuje. V České republice by měly staré uhelné kotle skončit v příštím roce a je nepravděpodobné, že budou ve velké míře nahrazeny novými.
Foto: Shutterstock, zdroje: Kurzy.cz, Český rozhlas