Miliony lidí končí v práci, protože náhle zbohatli na kryptoměnách. Hrozí, že nebude mít kdo pracovat

Obrovský boom kryptoměn se začíná do skutečné ekonomiky promítat řadou různých způsobů. Ne všechny jsou přitom zrovna pozitivní. Jak se ukazuje, kryptoměny v podstatě náhle vytvořily novou kastu velmi bohatých lidí. Jsou to ti, kdo v pravý okamžik nakoupili Bitcoin, Ethereum a další kryptoměny v příhodný okamžik a následně realizovali pohádkový zisk. Některé kryptoměny za krátkou dobu vystoupaly o tisíce procent, a tak stačilo investovat relativně málo na to, abyste se stali takřka přes noc milionáři.

Končí především nízkopříjmoví zaměstnanci

A co mnozí noví milionáři udělali? Inu, tím prvním bylo to, že skončili v práci, kterou nevykonávali příliš rádi nebo ji rovnou nenáviděli. Ve Spojených státech amerických na toto téma vznikl průzkum společnosti Civic Science, který přinesl velmi překvapivé výsledky. Celá 4 % respondentů, kteří mají představovat vzorek všeobecné populace, v posledním roce skončilo v práci díky nově nabyté finanční svobodě, kterou získali úspěšným investováním do kryptoměn. Pokud bychom to vztáhli na pracující populaci Američanů, šlo by o několik milionů lidí.

Nutno říct, že kryptoměny v USA se těší ještě větší oblibě než u nás, protože zde jsou lidé zvyklí investovat historicky a nebojí se malou část portfolia vkládat do nejistých projektů. Navíc, kryptoměny přilákaly zcela novou investorskou kastu, tedy lidi, kteří by například do klasických akcií neinvestovali. Obvykle jde o nízkopříjmové občany, kteří nemají tolik peněz na klasické investice, ale zkusili štěstí s pár sty dolary v kryptoměnové ruletě. A ono to třeba vyšlo.

Tento trend potvrdil i zmíněný výzkum. Z něj vyplývá, že to byli především lidé s nízkým příjmem, kdo po náhlém zbohatnutí skončili v práci. To je logické hned z několika důvodů. Jedním může být nižší finanční gramotnost, která nenutí myslet na zadní vrátka. Dalším pak skutečnost, že tyto lidi jejich málo kvalifikovaná práce nebavila, a tak byli rádi, že se jí zbavili. Průzkum ukázal, že dvě třetiny z těch, kdo díky kryptoměnám skončili v práci, jsou lidé vydělávající méně než 50 tisíc dolarů ročně.

Foto: Shutterstock

Také v Česku jsou kryptoměnoví milionáři

Na kryptoměnách pochopitelně zbohatli i lidé, kteří vydělávají podstatně více. Ti nicméně ve svých zaměstnáních spíše pokračují, protože jsou si vědomi toho, že se jejich finanční situace může obrátit, obzvlášť, pokud v investicích pokračují a také proto, že svou práci mají rádi a oba světy striktně oddělují.

Ačkoliv podobný průzkum není v České republice k dispozici, také zde existují přinejmenším tisíce lidí, kteří díky kryptoměnám pohádkově zbohatli.

Samo o sobě nejde o nic špatného, ovšem v ekonomice, kde se už tak nedostává pracovních sil, může náhlý nedostatek motivace k výkonu především málo kvalifikované práce způsobit značné problémy. V reálném světě už to vidíme: restaurace marně shání číšníky a dopravní firmy zase řidiče.

Foto: Shutterstock, zdroj: Coin Telegraph

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
14 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments