Obrovský boom kryptoměn se začíná do skutečné ekonomiky promítat řadou různých způsobů. Ne všechny jsou přitom zrovna pozitivní. Jak se ukazuje, kryptoměny v podstatě náhle vytvořily novou kastu velmi bohatých lidí. Jsou to ti, kdo v pravý okamžik nakoupili Bitcoin, Ethereum a další kryptoměny v příhodný okamžik a následně realizovali pohádkový zisk. Některé kryptoměny za krátkou dobu vystoupaly o tisíce procent, a tak stačilo investovat relativně málo na to, abyste se stali takřka přes noc milionáři.
Končí především nízkopříjmoví zaměstnanci
A co mnozí noví milionáři udělali? Inu, tím prvním bylo to, že skončili v práci, kterou nevykonávali příliš rádi nebo ji rovnou nenáviděli. Ve Spojených státech amerických na toto téma vznikl průzkum společnosti Civic Science, který přinesl velmi překvapivé výsledky. Celá 4 % respondentů, kteří mají představovat vzorek všeobecné populace, v posledním roce skončilo v práci díky nově nabyté finanční svobodě, kterou získali úspěšným investováním do kryptoměn. Pokud bychom to vztáhli na pracující populaci Američanů, šlo by o několik milionů lidí.
Nutno říct, že kryptoměny v USA se těší ještě větší oblibě než u nás, protože zde jsou lidé zvyklí investovat historicky a nebojí se malou část portfolia vkládat do nejistých projektů. Navíc, kryptoměny přilákaly zcela novou investorskou kastu, tedy lidi, kteří by například do klasických akcií neinvestovali. Obvykle jde o nízkopříjmové občany, kteří nemají tolik peněz na klasické investice, ale zkusili štěstí s pár sty dolary v kryptoměnové ruletě. A ono to třeba vyšlo.
Tento trend potvrdil i zmíněný výzkum. Z něj vyplývá, že to byli především lidé s nízkým příjmem, kdo po náhlém zbohatnutí skončili v práci. To je logické hned z několika důvodů. Jedním může být nižší finanční gramotnost, která nenutí myslet na zadní vrátka. Dalším pak skutečnost, že tyto lidi jejich málo kvalifikovaná práce nebavila, a tak byli rádi, že se jí zbavili. Průzkum ukázal, že dvě třetiny z těch, kdo díky kryptoměnám skončili v práci, jsou lidé vydělávající méně než 50 tisíc dolarů ročně.

Také v Česku jsou kryptoměnoví milionáři
Na kryptoměnách pochopitelně zbohatli i lidé, kteří vydělávají podstatně více. Ti nicméně ve svých zaměstnáních spíše pokračují, protože jsou si vědomi toho, že se jejich finanční situace může obrátit, obzvlášť, pokud v investicích pokračují a také proto, že svou práci mají rádi a oba světy striktně oddělují.
Ačkoliv podobný průzkum není v České republice k dispozici, také zde existují přinejmenším tisíce lidí, kteří díky kryptoměnám pohádkově zbohatli.
Samo o sobě nejde o nic špatného, ovšem v ekonomice, kde se už tak nedostává pracovních sil, může náhlý nedostatek motivace k výkonu především málo kvalifikované práce způsobit značné problémy. V reálném světě už to vidíme: restaurace marně shání číšníky a dopravní firmy zase řidiče.
Foto: Shutterstock, zdroj: Coin Telegraph