Končí další velký dodavatel elektřiny a plynu. Zákazníky pošle k vodě za pár měsíců

Během několika málo podzimních týdnů trh s dodavateli energií notně prořídl. Kromě řady menších společností, které zničily výkyvy cen elektřiny a plynu, skončil především jeden z největších dodavatelů, a to firma Bohemia Energy. Ta přitom zaštiťovala i další značky, které skončily spolu s ní, jako například X Energie, Europe Easy Energy a nechvalně proslulá Energie ČS, která ještě před rokem patřila České spořitelně, jež ji potom prodala právě Bohemia Energy. Klientům zvyklým na stabilitu velké banky zbyly jen oči pro pláč.

Firma měla fungovat dál

Jedna firma ze skupiny Bohemia Energy však, možná poněkud překvapivě, stále funguje. Jde o Amper Market, kterou miliardář Jiří Písařík získal před lety formou akvizice od podnikatele Jana Palaščáka. Tato firma totiž historicky fungovala trochu jinak než zbytek skupiny, a to výrazně konzervativněji. Elektřinu a plyn pro své klienty nakupovala průběžně a nespekulovala tolik na trzích. “Chci se omluvit za komplikace klientům Amper Market, eventuálně Europe Easy Energy. Amper Market jsem Bohemia Energy v 2018 prodal se stoprocentně nakoupenou elektřinou,” uvedl po oznámených potížích Jan Palaščák na Twitteru.

Nějakou dobu se přitom zdálo, že Amper Market by mohl fungovat dále. Další firmy ze skupiny Bohemia Energy totiž do zbylé společnosti převedly své kontrakty na elektřinu a plyn. Prostřednictvím Amperu potom Jiří Písařík oslovil řadu větších klientů s tím, že je schopen jim energie nadále zajišťovat.

Čtěte také: Klienti Bohemia Energy jsou v šoku. Miliardář Jiří Písařík dál prodává jejich elektřinu a plyn, zavání to podvodem

Je možné, že Písařík skutečně počítal s tím, že prostřednictvím Amper Marketu bude nadále podnikat poté, co se zbavil stovek tisíc nevýhodných smluv velmi jednoduše: vypověděl je a poslal k dodavatelům poslední instance.

Foto: Shutterstock

Klientům se ještě vyplatí dočerpat levnější energie

Když se však zprávy o tom, že Bohemia Energy ve skutečnosti energie má a jen je chce prodat výhodněji, zvedla se velká vlna nevole a klienti deklarovali, že tuto skutečnost zahrnou do plánované hromadné žaloby vůči Písaříkovi.

Ten se tak svého počinu podle všeho zalekl a na včerejší tiskové konferenci proto oznámil, že ukončí i činnost Amper Marketu. Ten kromě velkých firem přitom stále obsluhuje desítky tisíc domácností a představuje tak většího dodavatele.

Podle Písaříka bude provoz firmy ukončen v roce 2022. Také její klienti tak nakonec skončí u dodavatelů poslední instance, pokud si do té doby neseženou jiného standardního dodavatele.

Čtěte také: Velcí dodavatelé jako ČEZ zneužili situace. Za elektřinu a plyn účtují nehorázné ceny, řekl Písařík

Pro klienty Amper Marketu však může být výhodné ještě těch několik měsíců do konce firmy vydržet a čerpat elektřinu a plyn za dosavadní smluvené ceny, které jsou pravděpodobně výrazně nižší než to, co by dnes na trhu získali.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments