Počkejte s odchodem do důchodu měsíc a dostanete o 1000 korun měsíčně navíc, radí ekonom zajímavý trik

Důchodový systém je složitý a jeho neznalost vás může zbytečně připravit o peníze. Kdyby to navíc bylo jen jednorázově, dalo by se to oželet, ovšem v tomto případě jde o ztrátu každý měsíc. Naopak, pokud v tom umíte chodit, můžete si na důchod výrazně přilepšit, aniž byste museli dělat o mnoho navíc. Lidem, kteří mají v nejbližší době nastoupit do důchodu, se teď nabízí jedinečná možnost, jak si vylepšit výši svého vyměřeného důchodu.

S průměrnou mzdou tisícovka navíc

Kdy nastoupíte do důchodu, to je na vás. Pakliže ale splňujete podmínku věku pro odchod do důchodu už letos a máte odpracovaný dostatečný počet let, vyplatí se vám odchod na odpočinek ještě o něco oddálit. V této chvíli už jde pouze v podstatě pouze o jeden měsíc navíc, kdy musíte vydržet v práci. V případě, že se tak rozhodnete, můžete se v příštím roce těšit na vyšší důchod, než kdybyste do penze odešli letos a v příštím roce by vám byl důchod valorizován.

Důchody přiznané v roce 2022 totiž budou výrazně vyšší než důchody přiznané do konce roku 2021 a následně valorizované k 1. lednu 2022,” řekl pro TN.cz ekonom Lukáš Kovanda.

Pokud jste si například platili důchodové pojištění po dobu 46 let a po celou tuto dobu v zaměstnání pobírali průměrnou mzdu, byla by vám při odchodu do důchodu ještě letos přiznána penze ve výši 18 376 korun. Ta by se hned na začátku příštího roku významně valorizovala a přičetl by se k ní bonus ve výši 300 Kč. Důchod by tak činil 19 219 korun. To je jistě příjemné, ale může to být ještě lepší. V případě, že byste si důchod nechali přiznat až k 1. lednu 2022, dostali byste rovnou 20 173 korun. Rozdíl? Celých 954 korun. Měsíčně.

A to jsme se bavili o člověku, který celý život pracoval za průměrnou mzdu. Pokud někdo vydělával dlouhodobě více, rozdíl při odchodu do důchodu letos a příští rok by u něj byl vyjádřen ještě vyšší částkou.

Foto: Shutterstock

Neplatí to vždy

Toto pravidlo však nefunguje pokaždé a rozhodně by se jím neměli automaticky řídit důchodci, kteří budou mít možnost do penze odejít na konci příštího roku. Situace totiž může být diametrálně odlišná. Například loni se tento model vůbec nevyplatil. Naopak bylo vhodnější odejít do předčasného důchodu o několik měsíců. Valorizace totiž způsobila vyšší nárůst důchodu, než jaký by byl přiznán na začátku roku.

Jak už jsme psali v úvodu, výpočet důchodu není úplně jednoduchý a není od věci se před odchodem do penze poradit s odborníky. Konzultace s důchodovým poradcem se v takovém případě může vyplatit.

Obrátit se však lze také na příslušnou pobočku České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), kde by vám měli také poradit, kdy se vám více vyplatí odejít do důchodu. Nezapomeňte se však objednat, aby na vás měl úředník dostatek času.

Orientační výpočet důchodu si nicméně můžete provést také sami, a to prostřednictvím důchodové kalkulačky ČSSZ.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments