Důchodce čekají špatné časy. Jejich životní standard se citelně propadne

Zní to zvláštně, vždyť ještě teď se důchodci těší z nejvyšší životní úrovně, jakou kdy měli, a to díky systematickému zvyšování důchodů v minulých letech. V průměru dostávali penzisté přidáváno téměř tisíc korun ročně, což je nevídaná částka. Důchody se tak zvedaly velmi rychle a v příštím roce s velkým náskokem překročí hranici 16 tisíc korun. Tím to navíc nekončí, už od roku 2023 totiž začne platit takzvané výchovné, které by důchod mělo zvednout především ženám. Ty dostanou pětistovku za každé vychované dítě, což už by s důchodem mohlo zajímavým způsobem zahýbat. V loňském roce pak senioři znenadání obdrželi hned 5000 korun takzvaného rouškovného.

Důchody vybrané na roky dopředu

Jenže je třeba si také říct, že to vše je na dlouhou dobu asi konečná. Nutno si totiž přiznat, že důchodci v posledních letech zásadním způsobem těžili z toho, že v nich současná vláda viděla svou cílovou skupinu, a tak se jí snažila co možná nejvíce vycházet vstříc. Jednotliví členové vlády se doslova předháněli v tom, kdo dá víc, což pochopitelně důchody a nejrůznější bonusy vyšponovalo do značné výšky.

To je však problém pro novou garnituru, které již nezbývá prakticky žádný prostor, jak důchodcům vylepšit. S trochou nadsázky se dá říct, že si to penzisté vybrali i na řadu let dopředu, obzvlášť, když pohlédneme do vyprázdněné státní kasy. I kdyby pravicová vláda důchodcům chtěla přilepšit, její manévrovací možnosti jsou velmi omezené.

Foto: Shutterstock

Inflace postupně sníží finanční možnosti důchodců

Zvyšování důchodů se tak v příštích letech zřejmě omezí pouze na zákonnou valorizaci. I ta může být, vzhledem k neustále rostoucí inflaci, vyjádřena značným nominálním přírůstkem. Ten však bude v reálném vyjádření pouze dorovnávat kupní sílu důchodců. Je přitom známou věcí, že spotřební koš seniorů je na inflaci citlivější, protože je tvořen do značné míry základními potřebami, jež jsou ke zdražování náchylnější.

A je to právě inflace, která zřejmě v nadcházejících letech významně sníží životní standard důchodců. Dosud totiž platilo, že vysoký nárůst důchodů byl spojen s relativně nízkou inflací. Teď důchody porostou zřejmě méně a inflace bude naopak vyšší. Plíživým způsobem to bude znamenat, že si toho důchodci za své penze koupí méně a méně.

Na změny se musí připravit také budoucí důchodci, tedy dnešní zaměstnanci. Zdá se býti nevyhnutelným zvýšení věkové hranice pro odchod do důchodu. Ta stávající, tedy 65 let, je na dnešní poměry nastavena příliš nízko a bude třeba ji posunout směrem k sedmdesátce.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
21 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments