Kdy nejpozději musí zaměstnanec dostat výplatu? Mzda by se měla vyplácet primárně v hotovosti

Proč někdo bere výplatu za vykonanou práci na začátku a jiný až na konci měsíce? Nedochází tu náhodou k nějakému porušování práv zaměstnance ze strany zaměstnavatele? A jak dlouho musí vlastně zaměstnanec čekat, než může dát výpověď, když mu zaměstnavatel neposílá mzdu?

Dokdy musí přijít mzda?

Otázky na platy řeší někdy v životě pravděpodobně každý člověk. Pochopitelně i zde platí poměrně jasná pravidla, podle kterých se lze řídit. Zodpovězme si tedy tu nejzákladnější otázku: kdy nejpozději byste měli dostat výplatu? Odměna za práci je splatná až po vykonání této práce. V drtivé většině případů to tedy znamená, že teprve až zaměstnanec odpracuje a dokončí měsíc, má nárok na plat za toto období. Mzda je splatná v měsíci následujícím po měsíci, za který náleží. Za práci v únoru tak dostanete zaplaceno v březnu. Není přitom stanoveno, dokdy v tomto měsíci by se tak mělo stát. Zde mají zaměstnavatelé volnou ruku. A také proto někde dostávají lidé výplaty třeba 5. v měsíci, jinde až 28.

Jak zrušit pracovní poměr, když nepřijde výplata?

Od toho se odvíjí také možnosti zaměstnance ve zrušení pracovního poměru, pokud za svou práci nedostane zaplaceno. Přestože ostatní zaměstnanci ve firmě dostanou mzdu třeba 10. a vy nikoliv, nemůžete začít jednat bezprostředně poté. Je třeba vyčkat do konce měsíce a teprve od prvního dne následujícího měsíce začíná běžet lhůta 15 dnů, po kterých můžete okamžitě ukončit pracovní poměr. Vlastně tak v práci musíte být ještě měsíc a půl po měsíci, za který jste nedostali zaplaceno.

Foto: Shutterstock

Výplata mzdy v hotovosti a na účet

Pro někoho může být zajímavé, že zákoník práce ve skutečnosti počítá primárně s hotovostní výplatou mzdy, tedy prostředkem, který se v dnešní době už moc nepoužívá. Stanoví, že mzda se vyplácí v pracovní době a na pracovišti. Teprve, pokud by se zaměstnanec nemohl dostavit, musí mu zaměstnavatel mzdu poslat. Dnes tak zaměstnavatelé v podstatě vycházejí z toho, že se zaměstnanec pro hotovostní mzdu nedostaví a automaticky mu ji posílají na bankovní účet. V případě, že dotyčný bankovní účet nemá, může si mzdu převzít v hotovosti, alternativně mu přijde formou poštovní poukázky.

Zaměstnavatelé se pochopitelně maximálně snaží omezit práci s hotovostí, protože je zbytečně náročná a navíc hrozí riziko odcizení.

Pokud jde o vyplácení na bankovní účet, musí zaměstnanec poskytnout jedno číslo účtu, na které mu přijde celá mzda. Nemá možnost navolit několik účtů, aby za něj zaměstnavatel rovnou hradil jeho platební povinnosti.

Záloha na mzdu

Podle zákoníku práce už se nepočítá s tím, co bylo dříve poměrně obvyklé, tedy se zálohou na mzdu. Nelze tak dostat část mzdy například po polovině odpracovaného měsíce. Je tu však jedna výjimka. Zaměstnavatel je povinen zaměstnanci poskytnout zálohu na mzdu, která je splatná během dovolené. Není to však automatické a zaměstnanec o to musí požádat.

Foto: Shutterstock, zdroj: zákoník práce

Nenechte si ujít
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 1SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 83SdíleníSdíletTweet [...]

One Reply to “Kdy nejpozději musí zaměstnanec dostat výplatu? Mzda by se měla vyplácet primárně v hotovosti”

  1. ZPRÁVY DNE: 
    Včera začala ustavující schůze nové Sněmovny

    • Poslanecká sněmovna se v pondělí sešla poprvé v novém kabátě. Poslanci složili slib a ve středu budou v jednání pokračovat. Čeká je volba předsedy a místopředsedy Sněmovny i členů Mandátového a imunitního výboru.

     
    Předsedové demokratických stran podepsali koaliční smlouvu

    • Součástí koaliční smlouvy jsou i programové priority vznikající vlády. Patří mezi ně konsolidace veřejných financí, důchodová reforma, školství či obrana. Zahrnuty jsou i body jako zastavení unášení státu a posílení nezávislosti veřejnoprávníc

     
    Opravy škod po plastové pietě se vyšplhaly přes půl milionu korun

    • Svíčky v plastových kelímcích jako připomínka třiceti tisíc obětí covidu-19 byly nevkusné a neekologické. Zároveň poničily dlažbu nádvoří Pražského hradu, jejíž oprava stála přes půl milionu korun.

     
    Úspěšný den Vám přeje,
    tým Milionu chvilek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *